2024-06-13

Höga noteringar och rekord för Ehrensvärds italienska resa under auktionen Böcker, Kartor & Handskrifter

Under torsdagen var det dags för auktionen Böcker, Kartor & Handskrifter att gå av stapeln i salen på Nybrogatan 32, som tidigt fylldes av många entusiastiska budgivare. Auktionens dyraste föremål blev fyra handskrivna brev av Albert Einstein  – en förhandsfavorit som budats upp redan innan slagauktionens början och landade på slutpris 612.500 SEK.

En av dagens raketer visade sig dock bli Ehrensvärds italienska resa i originalupplaga, innehållandes 38 handkolorerade graverade planscher, som möttes av ett massivt intresse och budades upp långt över utrop med ett slutpris på 218.750 SEK. Ett annat verk som särskilde sig var ett kompendium som en gång i tiden användes för att göra astronomiska beräkningar och visa tid. Det lilla kompendiet möttes av stor entusiasm och intensiv budgivning, och landade på ett slutpris om 225.000 SEK.

– Vi är väldigt nöjda med dagens resultat. Det är roligt då vi hade så många fina föremål med intressant proveniens i ovanligt bra skick, som brevet av Gustav III till Tessin från år 1752. Vi kan även konstatera ett rekord för Ehrensvärds italienska resa, som aldrig tidigare sålts för det priset på auktion, säger Katharina Fahlstedt, chefsintendent för böcker, kartor och handskrifter på Stockholms Auktionsverk. Det är även glädjande att mer samtida objekt, såsom Lars Noréns och Ingmar Bergmans manuskript, har visat sig engagera många budgivare.

Andra toppnoteringar inkluderade en unik första upplaga av Samuel Pufendorfs skildring av svenska krig från 1697 med slutpris 93.750 SEK, det tidigare nämnda handskrivna manuskriptet av Ingmar Bergman med slutpris på 87.500 SEK samt E.J. Bennetts fyra akvareller föreställande flottor på Östersjön som även den möttes av en intensiv budgivning och landade på 75.125 SEK. Även Watson & Cricks upptäckt av DNA-struktur väckte stort intresse och budades upp till ett slutpris om 143.750 SEK.

Tillbaka till nyheter