Vi söker Grand tour-objekt

På temat Grand tour-objekt söker vi statyetter i brons, obelisker och sarkofager i olikfärgade marmorsorter, kejsarbyster i alla storlekar, miniatyrtempel i marmor, grekiska vaser, fragment av skulpturer och mosaiker med mera.

Temaauktionen pågår online 20–30 november. Souvenirer och prydnadsföremål av äldre slag samt äldre måleri som avbildar söderns antika lämningar sökes. Även smycken, äldre böcker och grafik som knyter an till samma tema är välkomna.

Läs mer om Grand tour-objekt:
När antiken under renässansen blir föremål för dyrkan uppstår fenomenet Grand tour-resor. Unga ädlingar i norra Europa beger sig ner till Italien som slutdestination för att titta på lämningar efter antiken och ta med sig hem jordfynd i keramik, marmor och brons. Företeelsen kulminerar under 1700- och början av 1800-talet och övergår så småningom i det som är rötterna för modern turism. Redan tidigt tillverkar man souvenirer i form av miniatyrtempel i marmor, statyetter i brons föreställande kända antika skulpturer, obelisker och sarkofager i olikfärgade marmorsorter, kejsarbyster i alla storlekar utförda i marmor och gips. En ström av föremål från antiken i form av romerska oljelampor och grekiska vaser, fragment av skulpturer och mosaiker m.m. letar sig upp till Norden framför allt under 1800-talet och 1900-talets första hälft.

Varmt välkommen att kontakta våra specialister för inlämning och fri värdering!

Anders Svensson

Specialist: Arkeologiska föremål från Medelhavet och övriga Europa. Bergarter, mineraler, fossiler. Liturgiska föremål.

+46 (0)8-686 98 89anders.svensson@auktionsverket.se

Globen

Astrid-Louise Lidforsen

Platschef

+46 (0)704 38 46 15astrid-louise.lidforsen@auktionsverket.se

Malmö

Erik Bilén

Platschef – Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

+46 (0)720-83 85 09.erik.bilen@auktionsverket.se

Göteborg

Staffan Milsten

Värderare

+46 (0)42 24 43 44staffan.milsten@auktionsverket.se

Helsingborg

Markus Anderzon

Specialist - Antika möbler och konsthantverk

+46 (0)8-453 67 48markus.anderzon@auktionsverket.se

Nybrogatan

Eller fyll i formuläret.

Välj det auktionshus som är närmast dig. Värderingen är kostnadsfri.

Tack för din förfrågan! Vi återkommer så snart vi kan.