Inlämning pågår till Lilla Kvalitén

Vi söker modern och klassisk konst, grafik och skulptur. Antika och moderna möbler, designföremål, glas, keramik, silver, mattor och smycken.

Lilla kvalitén är ett inarbetat och populärt koncept som drar en bred publik. Auktionen samlar en eklektisk blandning av föremål för alla smaker, tillsammans med den senaste samtidskonsten i en inspirerande och personlig inredning.

Visning: 18 – 23 februari på Nybrogatan 32, Stockholm
Auktion Live: torsdag 24 februari


Varmt välkommen att kontakta oss för inlämning och kostnadsfri värdering!

Victoria Svederberg

Chef konstavdelningen - Specialist modern konst

+46 (0)8 453 67 56victoria.svederberg@auktionsverket.se


Joakim Geiger

Specialist - Fotografi, modern, nutida och klassisk konst - Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

+46 704 67 09 90joakim.geiger@auktionsverket.se


Ulrika Ruding

Chefsintendent konsthantverksavdelningen - Specialist moderna möbler, keramik och glas.

+46 (0)8-453 67 57ulrika.ruding@auktionsverket.se


Markus Anderzon

Specialist - Antika möbler och konsthantverk

+46 (0)8-453 67 48markus.anderzon@auktionsverket.se


Pierre Olbers St Bellies

Specialist - Klassisk och modern konst, skulptur

+46 (0)8-453 67 61pierre.olbers@auktionsverket.se


Ulrica Tillander

Specialist - Äldre måleri, Old Masters, orientaliska mattor och äldre textilier

+46 (0)8-453 67 29ulrica.tillander@auktionsverket.se


Anna Wehtje

Anna Wehtje

Specialist - Silver

+46 (0)8-453 67 85anna.wehtje@auktionsverket.se


Sandra Johansson

Specialist Smycken - Gemmolog FGA. Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

+46 (0)8-453 67 24sandra.johansson@auktionsverket.se


Du kan också få hjälp med värdering här!

Värderingen är kostnadsfri.

Tack för din förfrågan! Vi återkommer inom kort.