Nordisk keramik från Art Nouveau till nutid

Utforska auktionen här!

“Fortfarande måste en god keramisk pjäs taga gestalt i intimt samarbete mellan det till formsäkerhet skolade ögat och drejarens känsliga händer.”
Så uttryckte sig keramikkännaren Bo Gyllensvärd år 1951. Hans poäng var att trots den “västerländska maskinkulturens” härjningar kunde det konstnärliga skapandet inte mekaniseras. Tvärtom såg han skapandet som en ventil för den medvetna människan.
Hos Stockholms Auktionsverk har de keramiska pjäserna tagit gestalt på just detta sätt. Välkomna att utforska över 100 utrop konsthantverk tillkomna av mänskliga händer i maskinåldern. Med start i sekelskiftets art nouveau sicksackar temat sig fram genom 1900-talet för att gå i mål i helt samtida keramik.

Till temats höjdpunkter hör en turkos, 33 cm hög vas av Stig Lindberg. Det gör även inte mindre än fyra uttrycksfulla vaser av Knud Basse. Och en vit gallerskål från Signe Persson-Melins 2000-tal. Jämte dessa presenteras här alster av Gunnar Nylund, Åke Holm, Gertrud Lönegren med många fler, samt inte minst, en mängd miniatyrer av Carla Holm.

Auktion: 22–31 augusti.

Du kan också få hjälp med online-värdering här:

Tack! Vi återkommer inom kort.