Vi söker modern design

Nu pågår inlämning till vår slagauktion Moderna & Nutida. Vi söker design av 1900-talets kända och älskade formgivare:

Möbler och konsthantverk
Axel Einar Hjorth, Josef Frank, Estrid Ericson, Folke Bensow, Anna Petrus, Bruno Mathsson, föremål från Näfveqvarns bruk, möbler och föremål från 1930-40-talet i “Swedish Modern”, Alvar Aalto, Georg Jensen, Otto Schulz, Finn Juhl, Hans J Wegner, Börge Mogensen, Arne Vodder, Kaare Klint, Philip Arctander, Koloman Moser, Josef Hoffman, Gio Ponti, Le Corbusier, Piero Fornasetti, Jonas Bohlin, Mats Theselius, Memphisgruppen med flera.

Mattor
Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Agda Österberg, Judith Johansson med flera.

På bild: chefsintendent för konsthantverksavdelningen Ulrika Ruding med Folke Bensows “Taburett nr. 1” som klubbades för 379.800 SEK.

Vill du värdera något annat föremål?

Då kan du få hjälp med en värdering på något av våra auktionshus.

Tack för din förfrågan! Vi återkommer inom kort.