Vi söker modern design

Nu pågår inlämning till vår slagauktion Moderna & Nutida. Vi söker design av 1900-talets kända och älskade formgivare:

Möbler och konsthantverk
Axel Einar Hjorth, Josef Frank, Estrid Ericson, Folke Bensow, Anna Petrus, Bruno Mathsson, föremål från Näfveqvarns bruk, möbler och föremål från 1930-40-talet i ”Swedish Modern”, Alvar Aalto, Georg Jensen, Otto Schulz, Finn Juhl, Hans J Wegner, Börge Mogensen, Arne Vodder, Kaare Klint, Philip Arctander, Koloman Moser, Josef Hoffman, Gio Ponti, Le Corbusier, Piero Fornasetti, Jonas Bohlin, Mats Theselius, Memphisgruppen med flera.

Mattor
Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Agda Österberg, Judith Johansson med flera.

På bild: chefsintendent för konsthantverksavdelningen Ulrika Ruding med en rekordnotering från vår senaste kvalitetsauktion; Folke Bensows ”Taburett nr. 1” som klubbades för hela 379.800 SEK.

Varmt välkommen att kontakta oss för inlämning och rådgivning!

Ulrika Ruding

Chefsintendent konsthantverksavdelningen - Specialist moderna möbler, keramik och glas.

+46 (0)8-453 67 57ulrika.ruding@auktionsverket.se

Vill du värdera något annat föremål?

Då kan du få hjälp med en värdering på något av våra auktionshus.

Tack för din förfrågan! Vi återkommer inom kort.