2024-10-17
Klassiskt måleri och moderna formgivare utmärkte sig på årets sista Lilla Kvalitén
Under torsdagen klubbades jubileumsårets sista upplaga av Lilla Kvalitén, som i sin tur presenterade en imponerande bredd av utvalda föremål. På konstavdelningen kunde man se ett särskilt fokus på svenskt måleri från 1800- och 1900-talet. Där såldes bland annat Philip von Schantz ”Roslagshöst” för 62 500 kr och den storslagna målningen av drottning Marie Antoinette och hennes barn – efter Adolf Ulrik Wertmüllers original som hänger på Nationalmuseum – slutade på hela 93 750 kr.
– Efter dagens auktion kan vi konstatera att konsten överlag har gått väldigt bra, vilket givetvis beror på att vi har kunnat presentera en välkurerad avdelning. Det är särskilt roligt att se hur det klassiska måleriet – med konstnärer som Jenny Nyström, Bruno Liljefors och Carl Larsson i spetsen – fortsätter att gå som toppnummer. Samtidigt som samtliga av våra skulpturer och bronser också gick väldigt bra och det är helt klart en kategori på uppgång, säger konstchef Victoria Svederberg.
Ett annat verk som drog stor uppmärksamhet var Evert Taubes oljemålning ”Skeppsdetaljer”, som såldes för 62 500 kr.
– Det finns en hel del konstnärliga verk av Evert Taube ute på marknaden, men det är ovanligt att se en såhär pass bra olja. Vi har haft många nyfikna besökare här på visningen och det är ett intresse som även återspeglas i prisbilden, hans konst har gått upp i pris ganska kraftigt de senaste åren, avslutar Victoria Svederberg.
Bland skulpturerna stod Gusten Lindbergs ”Dimman” ut, som såldes för 68 750 kr, följt av Arvid Knöppels ”Rådjur” för 40 000 kr och Olof Ahlbergs ”Diana på jakt” för 75 000 kr. En akvarell av Lars Lerin från 1994 uppmärksammades också, med ett slutpris på 50 000 kr, klart över den värderade summan.
På konsthantverksavdelningen fortsätter möbler från Firma Svenskt Tenn att dominera marknaden. Josef Franks klassiska runda soffbord klubbades för 81 250 kr, något som enligt konsthantverkschef Ulrika Ruding visar på hur den ikoniske formgivarens tidlösa design ständigt attraherar nya köpare. Men vid sidan av soffbord och fårskinnsklädda 1950-talsfåtöljer (som såldes för 75 000 kr) fanns möbler med betydligt längre rötter.
– Vi har haft en fantastisk dag med flera anmärkningsvärda försäljningar. Men ett av dagens mest charmiga objekt var ett ståndskåp från Jämtland, målat i traditionella färger av blått och brunt, som klubbades för 55 000 kr. Detta hantverk, med sin bevarade originalmålning, är verkligen ett stycke svensk kulturhistoria, berättar Ulrika Ruding.
Även avdelningen för belysning imponerade – oavsett om det gällde taklampor, bordslampor, golvlampor eller ljusstakar var efterfrågan hög. Intresset för föremålskategorin belysning som helhet fortsätter att växa på auktionsmarknaden. Bland silvret stack en silverkorg från WA Bolin ut, som klubbades för 22 500 kr och en marmeladskål från Georg Jensen möttes av en utdragen budgivning som slutade på 27 500 kr. Auktionen avslutades med ett elegant fickur från Schweiz, daterat till 1840, som såldes för 75 000 kr – ett tydligt tecken på att klassiska klockor fortfarande har en given plats bland samlare.
Näst på tur i auktionskalendern står Lars Lerin – en privat samling, del 2 där ett 60-tal verk kommer att gå under klubban den 29 oktober. Detta tillfälle ger samlare och beundrare chansen att förvärva verk från en av de mest inflytelserika svenska konstnärerna av vår tid. Läs mer om auktionen här.
*Samtliga priser anges inklusive provisioner.
Vill du sälja med oss på våra kvalitetsauktioner? Just nu pågår inlämning till höstens stora slagauktioner Moderna & Nutida samt Klassiska & Asiatiska.