Stockholm – Magasin 5

Palermogatan 19
11556 Stockholm

Kundtjänst
Telefon mån–fre 9–17: 08-453 67 00
info.magasin5@auktionsverket.se

Värdering:
vardering@auktionsverket.se

Mån–fre 12–18
Lör 11–15

Vi håller stängt:
Torsdag 26 maj (Kristi Himmelfärdsdag)
Måndag 6 juni (Sveriges Nationaldag)
Fredag 24 + lördag 25 juni (Midsommar)

Till våra onlineauktioner

Välkommen till Magasin 5 vid Frihamnen i Stockholm!
Våra onlineauktioner hittar du här


Vi på Magasin 5

Värderare - Specialist Klockor

Albin Petersén

+46 (0)8-453 67 13albin.petersen@auktionsverket.se


Värderare - Vapen, technica, textilier

Anna Martín-Bergman

+46 (0)8-453 67 25anna.martin.bergman@auktionsverket.se


Värderare - Asiatisk keramik

Douglas Milling

+46 (0)8-453 67 41douglas.milling@auktionsverket.se


Värderare - Nutida konst och skulptur

Fredrik Anthony

+46 (0)8-453 67 45fredrik.anthony@auktionsverket.se


Värderare - Allmoge

Louise Kagger

+46 (0)8-453 67 15louise.kagger@auktionsverket.se


Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Margareta Lundström

+46 (0)8-453 67 23margareta.lundstrom@auktionsverket.se


Värderare - Specialist smycken

Maria Björkman

+46 (0)8-453 67 40maria.bjorkman@auktionsverket.se


Värderare - Äldre silver

Michael Andrén

+46 (0)8-453 67 27michael.andren@auktionsverket.se


Värderare - Leksaker

Per Björklund

+46 (0)8-453 67 26per.bjorklund@auktionsverket.se


Värderingsman - Specialist Vapen

Peter Willes

+46 (0)8-453 67 44peter.willes@auktionsverket.se


Specialist Smycken - Gemmolog FGA. Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Sandra Johansson

+46 (0)8-453 67 24sandra.johansson@auktionsverket.se


Värderare - Vintage Fashion. Föräldraledig

Annabel Jansson Toor

+46 (0)8-453 67 00annabel.toor@auktionsverket.se


Värderare – Specialist

Henrik Birkeland Åberg

+46 (0)733 40 67 64henrik.birkeland.aberg@auktionsverket.se


Specialist - Böcker, kartor & handskrifter

Katharina Fahlstedt

+46 (0)8-453 67 49katharina.fahlstedt@auktionsverket.se


Specialist - Böcker, kartor & handskrifter

Bertil Landström

+46 (0)8-453 67 91bertil.landstrom@auktionsverket.se


Värderare - Modern keramik

Jonas Jakobsson

+46(0)8-453 67 38jonas.jakobsson@auktionsverket.se


Nyheter

2022-05-24

Auktion till förmån för Stiftelsen för Malmö Konstmuseum

I ett samarbete mellan Stockholms Auktionsverk och Stiftelsen för Malmö Konstmuseum anordnas en auktion med konst, möbler och design i syfte att samla in pengar till arbetet för ett nytt...

Auktion till förmån för Stiftelsen för Malmö Konstmuseum

2022-05-12

Succé på vårens slagauktion Moderna & Nutida

Vårens Moderna & Nutida auktion var en av de främsta på mycket länge, och slutpriset överträffade marknadens högt satta förväntningar. Totalt såldes modern konst och konsthantverk för över 40 miljoner,...

Succé på vårens slagauktion Moderna & Nutida