Stockholm – Magasin 5

Palermogatan 19
11556 Stockholm

Kundtjänst
Telefon mån–fre 9–17: 08-453 67 00
info.magasin5@auktionsverket.com

Värdering:
vardering@auktionsverket.com

Mån–fre 12–18
Lör 11–15

Avvikande öppettider:
Julhelg 24–26 dec stängt
Lör 31 dec stängt

Till våra onlineauktioner

Välkommen till Magasin 5 vid Frihamnen i Stockholm!
Våra onlineauktioner hittar du här


Vi på Magasin 5

Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Margareta Lundström

+46 (0)8-453 67 23margareta.lundstrom@auktionsverket.com


Värderingsman - Specialist Vapen

Peter Willes

+46 (0)8-453 67 44peter.willes@auktionsverket.com


Specialist Smycken - Gemmolog FGA. Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Sandra Johansson

+46 (0)8-453 67 24sandra.johansson@auktionsverket.com


Värderare - Vapen, technica, textilier

Anna Martín-Bergman

+46 (0)8-453 67 25anna.martin.bergman@auktionsverket.com


Värderare - Asiatisk keramik

Douglas Milling

+46 (0)8-453 67 41douglas.milling@auktionsverket.com


Värderare - Nutida konst och skulptur

Fredrik Anthony

+46 (0)8-453 67 45fredrik.anthony@auktionsverket.com


Värderare - Specialist Klockor

Albin Petersén

073–677 70 94albin.petersen@auktionsverket.com


Värderare - Allmoge

Louise Kagger

+46 (0)8-453 67 15louise.kagger@auktionsverket.com


Värderare - Specialist smycken

Maria Björkman

+46 (0)8-453 67 40maria.bjorkman@auktionsverket.com


Värderare - Äldre silver

Michael Andrén

+46 (0)8-453 67 27michael.andren@auktionsverket.com


Värderare - Leksaker

Per Björklund

+46 (0)8-453 67 26per.bjorklund@auktionsverket.com


Värderare - Vintage Fashion

Annabel Jansson Toor

+46 (0)8-453 67 69annabel.toor@auktionsverket.com


Värderare – Specialist

Henrik Birkeland Åberg

+46 (0)733 40 67 64henrik.birkeland.aberg@auktionsverket.com


Chefsintendent - Böcker, kartor & handskrifter

Katharina Fahlstedt

+46 (0)8-453 67 49katharina.fahlstedt@auktionsverket.com


Specialist - Böcker, kartor & handskrifter

Bertil Landström

+46 (0)8-453 67 91bertil.landstrom@auktionsverket.com


Värderare - Modern keramik (Föräldraledig)

Jonas Jakobsson

+46(0)8-453 67 38jonas.jakobsson@auktionsverket.com


Värderare - Specialist samiskt hantverk

Maja Skönby

+46(0)8-453 67 18maja.skonby@auktionsverket.se


Värderare – Mattor

Christian Ölmin

+46(0)8-453 67 43christian.olmin@auktionsverket.se


Värderare

Anna-Kaisa Summanen Öhgren

+46(0)8-453 67 13anna-kaisa.ohgren@auktionsverket.se


Nyheter

2022-11-17

Moderna & Nutida – succén fortsatte dag 2!

Det blev en glädjens dag när konsten på Moderna & Nutida klubbades i Stockholm. Tidigt in i auktionens andra dag sattes ett nytt rekord för konstnären Christian Berg och skulpturen...

Moderna & Nutida – succén fortsatte dag 2!

2022-11-15

Toppresultat dag 1 på Moderna & Nutida!

Succéerna efterföljde varandra på Nybrogatan 32. Första dagen bjöd på många överraskningar! Ulrika Ruding, Chefsintendent konstavdelningen, konstaterar ett nytt rekord för den tysk-svenska formgivaren Otto Schulz och skåpet Paradiset, tillverkat...

Toppresultat dag 1 på Moderna & Nutida!