Stockholm – Magasin 5

Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Kundtjänst
Telefon mån-fre kl 9-17: 08-453 67 00
info.magasin5@auktionsverket.se

Värdering:
vardering@auktionsverket.se

Mån kl 11-19
Tis-fre kl 11-17
Lör kl 11-15

Välkommen till Magasin 5 vid Frihamnen i Stockholm!


Vi på Magasin 5

Värderare - Specialist Klockor

Albin Petersén

+46 (0)8-453 67 13albin.petersen@auktionsverket.se


Värderare - Vapen, technica, textilier

Anna Martín-Bergman

+46 (0)8-453 67 25anna.martin.bergman@auktionsverket.se


Värderare - Orientalisk keramik

Douglas Milling

+46 (0)8-453 67 41douglas.milling@auktionsverket.se


Värderare - Nutida konst och skulptur

Fredrik Anthony

+46 (0)8-453 67 45fredrik.anthony@auktionsverket.se


Värderare - Allmoge

Louise Kagger

+46 (0)8-453 67 15louise.kagger@auktionsverket.se


Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Margareta Lundström

+46 (0)8-453 67 23margareta.lundstrom@auktionsverket.se


Värderare - Smycken

Maria Björkman

+46 (0)8-453 67 40maria.bjorkman@auktionsverket.se


Värderare - Äldre silver

Michael Andrén

+46 (0)8-453 67 27michael.andren@auktionsverket.se


Värderare - Leksaker

Per Björklund

+46 (0)8-453 67 26per.bjorklund@auktionsverket.se


Värderingsman - Specialist Vapen

Peter Willes

+46 (0)8-453 67 44peter.willes@auktionsverket.se


Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar - Specialist Smycken - Gemmolog FGA

Sandra Johansson

+46 (0)8-453 67 24sandra.johansson@auktionsverket.se


Värderare - Vintage Fashion. Föräldraledig

Annabel Jansson Toor

+46 (0)8-453 67 00annabel.toor@auktionsverket.se


Värderingsman

Henrik Birkeland Åberg

+46 (0)8 453 67 64henrik.birkeland.aberg@auktionsverket.se


Specialist - Böcker, kartor & handskrifter

Katharina Fahlstedt

+46 (0)8-453 67 49katharina.fahlstedt@auktionsverket.se


Specialist - Böcker, kartor & handskrifter

Bertil Landström

+46 (0)8-453 67 91bertil.landstrom@auktionsverket.se


Nyheter

2022-01-14

Stockholms Auktionsverk fortsätter att expandera!

Henrik Birkeland Åberg har arbetat inom auktionsbranschen sedan 1996, varav 24 år på Bukowskis. Efter att ha tagit sin magisterexamen i konstvetenskap blev han assistent på Bukowskis konst- och konsthantverksavdelningar....

Stockholms Auktionsverk fortsätter att expandera!

2022-01-04

Vi söker modern konst, grafik, skulptur och fotografi

Nu pågår inlämning till vår kvalitetsauktion Nutida & Moderna. Att sälja konst utöver det vanliga kräver specialister med fingertoppskänsla, expertis och ett gediget nätverk. Dessa specialister hittar du här och...

Vi söker modern konst, grafik, skulptur och fotografi