Stockholm – Magasin 5

Palermogatan 19
11556 Stockholm

Kundtjänst
Telefon mån–fre 9–17: 08-453 67 00
info.magasin5@auktionsverket.se

Värdering:
vardering@auktionsverket.se

Mån–fre 12–18
Lör 11–15

Avvikande öppettider:
21 september stänger vi kl 17
Tors 29 sept stängt
Fre 30 sept stängt
Lör 5 nov stängt
Julhelg 24–26 dec stängt
Lör 31 dec stängt

Till våra onlineauktioner

Välkommen till Magasin 5 vid Frihamnen i Stockholm!
Våra onlineauktioner hittar du här


Vi på Magasin 5

Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Margareta Lundström

+46 (0)8-453 67 23margareta.lundstrom@auktionsverket.se


Värderingsman - Specialist Vapen

Peter Willes

+46 (0)8-453 67 44peter.willes@auktionsverket.se


Specialist Smycken - Gemmolog FGA. Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Sandra Johansson

+46 (0)8-453 67 24sandra.johansson@auktionsverket.se


Värderare - Vapen, technica, textilier

Anna Martín-Bergman

+46 (0)8-453 67 25anna.martin.bergman@auktionsverket.se


Värderare - Asiatisk keramik

Douglas Milling

+46 (0)8-453 67 41douglas.milling@auktionsverket.se


Värderare - Nutida konst och skulptur

Fredrik Anthony

+46 (0)8-453 67 45fredrik.anthony@auktionsverket.se


Värderare - Specialist Klockor

Albin Petersén

073–677 70 94albin.petersen@auktionsverket.se


Värderare - Allmoge

Louise Kagger

+46 (0)8-453 67 15louise.kagger@auktionsverket.se


Värderare - Specialist smycken

Maria Björkman

+46 (0)8-453 67 40maria.bjorkman@auktionsverket.se


Värderare - Äldre silver

Michael Andrén

+46 (0)8-453 67 27michael.andren@auktionsverket.se


Värderare - Leksaker

Per Björklund

+46 (0)8-453 67 26per.bjorklund@auktionsverket.se


Värderare - Vintage Fashion

Annabel Jansson Toor

+46 (0)8-453 67 69annabel.toor@auktionsverket.se


Värderare – Specialist

Henrik Birkeland Åberg

+46 (0)733 40 67 64henrik.birkeland.aberg@auktionsverket.se


Specialist - Böcker, kartor & handskrifter

Katharina Fahlstedt

+46 (0)8-453 67 49katharina.fahlstedt@auktionsverket.se


Specialist - Böcker, kartor & handskrifter

Bertil Landström

+46 (0)8-453 67 91bertil.landstrom@auktionsverket.se


Värderare - Modern keramik (Föräldraledig)

Jonas Jakobsson

+46(0)8-453 67 38jonas.jakobsson@auktionsverket.se


Nyheter

2022-09-16

Säsongens första slagauktion Lilla Kvalitén – se toppnoteringarna här

Stockholms Auktionsverk kickstartar säsongen med Lilla Kvalitén, som ännu en gång visar prov på att vara en storfavorit bland kunderna. Auktionens särskilda karaktär låter högkvalitativa objekt från olika epoker och...

Säsongens första slagauktion Lilla Kvalitén – se toppnoteringarna här

2022-09-13

Stockholms Auktionsverk växer – välkommen Cecilia Berggren!

Nu förstärker Stockholms Auktionsverk sin konstavdelning med ett för många bekant ansikte. Med femton år i branschen har Cecilia Berggren en gedigen kunskap och bred erfarenhet. Hon kommer närmast från...

Stockholms Auktionsverk växer – välkommen Cecilia Berggren!