Stockholm – Magasin 5

Palermogatan 19
11556 Stockholm

Kundtjänst
08-453 67 00
info.magasin5@auktionsverket.com

Värdering:
vardering@auktionsverket.com

Mån–fre 12–18
Lör 11–15

Till våra onlineauktioner

Välkommen till Magasin 5 vid Frihamnen i Stockholm!
Våra onlineauktioner hittar du här


Vi på Magasin 5

Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Margareta Lundström

+46 (0)8-453 67 23margareta.lundstrom@auktionsverket.com


Värderingsman – Specialist Vapen

Peter Willes

+46 (0)8-453 67 44peter.willes@auktionsverket.com


Specialist Smycken – Gemmolog FGA. Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Sandra Johansson

+46 (0)8-453 67 24sandra.johansson@auktionsverket.com


Värderare – Vapen, technica, textilier

Anna Martín-Bergman

+46 (0)8-453 67 25anna.martin.bergman@auktionsverket.com


Värderare – Asiatisk keramik

Douglas Milling

+46 (0)8-453 67 41douglas.milling@auktionsverket.com


Värderare – Nutida konst och skulptur

Fredrik Anthony

+46 (0)8-453 67 45fredrik.anthony@auktionsverket.com


Värderare – Specialist Klockor

Albin Petersén

073–677 70 94albin.petersen@auktionsverket.com


Värderare – Allmoge

Louise Kagger

+46 (0)8-453 67 15louise.kagger@auktionsverket.com


Värderare – Specialist smycken

Maria Björkman

+46 (0)8-453 67 40maria.bjorkman@auktionsverket.com


Värderare – Äldre silver

Michael Andrén

+46 (0)8-453 67 27michael.andren@auktionsverket.com


Värderare – Leksaker

Per Björklund

+46 (0)8-453 67 26per.bjorklund@auktionsverket.com


Värderare – Vintage Fashion

Annabel Jansson Toor

+46 (0)8-453 67 69annabel.toor@auktionsverket.com


Chefsintendent – Böcker, kartor & handskrifter

Katharina Fahlstedt

+46 (0)8-453 67 49katharina.fahlstedt@auktionsverket.com


Specialist – Böcker, kartor & handskrifter

Bertil Landström

+46 (0)8-453 67 91bertil.landstrom@auktionsverket.com


Värderare – Modern keramik (Föräldraledig)

Jonas Jakobsson

+46(0)8-453 67 38jonas.jakobsson@auktionsverket.com


Värderare – Specialist samiskt hantverk

Maja Skönby

+46(0)8-453 67 18maja.skonby@auktionsverket.se


Värderare – Mattor

Christian Ölmin

+46(0)8-453 67 43christian.olmin@auktionsverket.se


Värderare

Anna-Kaisa Summanen Öhgren

+46(0)8-453 67 13anna-kaisa.ohgren@auktionsverket.se


Nyheter

2023-01-19

Akke Kumlien – en samling

Akke Kumlien (1884–1949) var en man med många begåvningar. Som autodidakt bildkonstnär debuterade han år 1923 på Svensk-franska konstgalleriet i Stockholm, vilken följdes av fina recensioner. Detta till trots ställde...

Akke Kumlien – en samling

2023-01-18

Vera Frisén – Över myr, äng och dal

Vera Frisén (1910-1990) var konstnären från Umeå som spåddes en lysande framtid, men som på grund av en lungsjukdom valde ett liv utanför konstetablissemanget. Frisén var framförallt friluftsmålare och skildrade...

Vera Frisén – Över myr, äng och dal