Stockholm – Nybrogatan 32

Kundtjänst
Telefon mån-fre kl 9-17: 08-453 67 50
fineart@auktionsverket.se

Hemvärdering:
vardering@auktionsverket.se

 

Mån-fre kl 10-18


Vi på Nybrogatan 32

VD - Chief Executive Officer

Li Pamp

li.pamp@auktionsverket.se


Chefsintendent konsthantverk

Ulrika Ruding

+46 (0)8-453 67 57ulrika.ruding@auktionsverket.se


Chefsintendent konstavdelningen

Victoria Svederberg

+46 (0)8 453 67 56victoria.svederberg@auktionsverket.se


Specialist - Klassisk och modern konst, skulptur

Pierre Olbers St Bellies

+46 (0)8-453 67 61pierre.olbers@auktionsverket.se


Chef Intag och hemvärderingar - Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Anna Sievert

+46 (0)8 - 453 67 16anna.sievert@auktionsverket.se


Specialist - Fotografi, klassisk, modern och nutida konst

Joakim Geiger

+46 704 67 09 90joakim.geiger@auktionsverket.se


Specialist - Antika möbler och konsthantverk

Markus Anderzon

+46 (0)8-453 67 48markus.anderzon@auktionsverket.se


Specialist - Modern design och konsthantverk

Andreas Knutsson

+46 (0)8 453 67 59andreas.knutsson@auktionsverket.se


Specialist - Äldre måleri, Old Masters, orientaliska mattor och äldre textilier

Ulrica Tillander

+46 (0)8-453 67 29ulrica.tillander@auktionsverket.se


Anna Wehtje

Specialist - Silver

Anna Wehtje

+46 (0)8-453 67 85anna.wehtje@auktionsverket.se


Specialist - Antika möbler och konsthantverk

Bertil Carlsson

+46 (0)8-453 67 37bertil.carlsson@auktionsverket.se


Specialist - Silver

Tomas Persson

+46 (0)8-453 67 60tomas.persson@auktionsverket.se


Specialist - Asiatisk konst och konsthantverk samt äldre europeisk keramik

Elisabet Fellbom

+46 (0)8-453 67 32elisabet.fellbom@auktionsverket.se


Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar - Specialist Smycken - Gemmolog FGA

Sandra Johansson

+46 (0)8-453 67 24sandra.johansson@auktionsverket.se


Specialist - Böcker, kartor & handskrifter

Katharina Fahlstedt

+46 (0)8-453 67 49katharina.fahlstedt@auktionsverket.se


Specialist - Böcker, kartor & handskrifter

Bertil Landström

+46 (0)8-453 67 91bertil.landstrom@auktionsverket.se


Värderingsman

Henrik Birkeland Åberg

+46 (0)8 453 67 64henrik.birkeland.aberg@auktionsverket.se


Nyheter

2022-01-14

Stockholms Auktionsverk fortsätter att expandera!

Henrik Birkeland Åberg har arbetat inom auktionsbranschen sedan 1996, varav 24 år på Bukowskis. Efter att ha tagit sin magisterexamen i konstvetenskap blev han assistent på Bukowskis konst- och konsthantverksavdelningar....

Stockholms Auktionsverk fortsätter att expandera!

2022-01-04

Vi söker modern konst, grafik, skulptur och fotografi

Nu pågår inlämning till vår kvalitetsauktion Nutida & Moderna. Att sälja konst utöver det vanliga kräver specialister med fingertoppskänsla, expertis och ett gediget nätverk. Dessa specialister hittar du här och...

Vi söker modern konst, grafik, skulptur och fotografi