Stockholm – Nybrogatan 32

Nybrogatan 32
11439 Stockholm

Kundtjänst
Mån–fre kl 9–17:
Telefon: 08-453 67 50
E-post: fineart@auktionsverket.se

Hemvärdering:
fineart@auktionsverket.se

 

Öppettider:
Mån–fre kl 10–18

Visning
7–8 maj Moderna & Nutida kl 11–17

Varmt välkommen till världens äldsta auktionshus.

Epoker som barock, rokoko och gustavianskt har vi sålt sedan dessa var samtida! Stockholms Auktionsverk är idag en ledande marknadsplats för konst, konsthantverk och äldre och modernare antikviteter.


Vi på Nybrogatan 32

Chefsintendent konsthantverksavdelningen - Specialist moderna möbler, keramik och glas.

Ulrika Ruding

+46 (0)8-453 67 57ulrika.ruding@auktionsverket.se


Chef konstavdelningen - Specialist modern konst

Victoria Svederberg

+46 (0)8 453 67 56victoria.svederberg@auktionsverket.se


Specialist - Klassisk och modern konst, skulptur

Pierre Olbers St Bellies

+46 (0)8-453 67 61pierre.olbers@auktionsverket.se


Chef Intag och hemvärderingar - Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Anna Sievert

+46 (0)8 - 453 67 16anna.sievert@auktionsverket.se


Specialist - Fotografi, modern, nutida och klassisk konst - Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Joakim Geiger

+46 704 67 09 90joakim.geiger@auktionsverket.se


Specialist, svensk och internationell samtidskonst

Johanna Lindholm Malm

+46(0)733-40 67 65johanna.malm@auktionsverket.se


Specialist - Antika möbler och konsthantverk

Markus Anderzon

+46 (0)8-453 67 48markus.anderzon@auktionsverket.se


Specialist - Äldre måleri, Old Masters, orientaliska mattor och äldre textilier

Ulrica Tillander

+46 (0)8-453 67 29ulrica.tillander@auktionsverket.se


Anna Wehtje

Specialist - Silver

Anna Wehtje

+46 (0)8-453 67 85anna.wehtje@auktionsverket.se


Specialist - Antika möbler och konsthantverk

Bertil Carlsson

+46 (0)8-453 67 37bertil.carlsson@auktionsverket.se


Specialist - Asiatisk konst och konsthantverk samt äldre europeisk keramik

Elisabet Fellbom

+46 (0)8-453 67 32elisabet.fellbom@auktionsverket.se


Specialist Smycken - Gemmolog FGA. Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Sandra Johansson

+46 (0)8-453 67 24sandra.johansson@auktionsverket.se


Specialist - Böcker, kartor & handskrifter

Katharina Fahlstedt

+46 (0)8-453 67 49katharina.fahlstedt@auktionsverket.se


Specialist - Böcker, kartor & handskrifter

Bertil Landström

+46 (0)8-453 67 91bertil.landstrom@auktionsverket.se


Värderare – Specialist

Henrik Birkeland Åberg

+46 (0)733 40 67 64henrik.birkeland.aberg@auktionsverket.se


Specialist - Antika möbler och konsthantverk

Johan Strandberg

+46 (0)8-453 67 63johan.strandberg@auktionsverket.se


Nyheter

2022-05-24

Auktion till förmån för Stiftelsen för Malmö Konstmuseum

I ett samarbete mellan Stockholms Auktionsverk och Stiftelsen för Malmö Konstmuseum anordnas en auktion med konst, möbler och design i syfte att samla in pengar till arbetet för ett nytt...

Auktion till förmån för Stiftelsen för Malmö Konstmuseum

2022-05-12

Succé på vårens slagauktion Moderna & Nutida

Vårens Moderna & Nutida auktion var en av de främsta på mycket länge, och slutpriset överträffade marknadens högt satta förväntningar. Totalt såldes modern konst och konsthantverk för över 40 miljoner,...

Succé på vårens slagauktion Moderna & Nutida