Stockholm – Nybrogatan 32

Nybrogatan 32
11439 Stockholm

Kundtjänst
Mån–fre kl 9–17:
Telefon: 08-453 67 50
E-post: fineart@auktionsverket.se

Hemvärdering:
fineart@auktionsverket.se

 

Öppettider:
Mån–fre kl 10–18

Ombyggnation:
4 juli – 12 augusti håller vi stängt för att renovera våra lokaler. Vi öppnar igen som vanligt måndag 15 augusti.
Under denna period pågår inlämningen som vanligt och vi hänvisar er till våra Stockholmskontor i Frihamnen och i Globen där våra specialister finns på plats för att hjälpa er.

Globen – läs mer här >

Magasin 5 – läs mer här >

 

Varmt välkommen till världens äldsta auktionshus

Epoker som barock, rokoko och gustavianskt har vi sålt sedan dessa var samtida! Stockholms Auktionsverk är idag en ledande marknadsplats för konst, konsthantverk och äldre och modernare antikviteter.


Vi på Nybrogatan 32

Chefsintendent konsthantverksavdelningen - Specialist moderna möbler, keramik och glas.

Ulrika Ruding

+46 (0)8-453 67 57ulrika.ruding@auktionsverket.se


Chef konstavdelningen - Specialist modern konst

Victoria Svederberg

+46 (0)8 453 67 56victoria.svederberg@auktionsverket.se


Chef Intag och hemvärderingar - Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Anna Sievert

+46 (0)8 - 453 67 16anna.sievert@auktionsverket.se


Specialist - Fotografi, modern, nutida och klassisk konst - Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Joakim Geiger

+46 704 67 09 90joakim.geiger@auktionsverket.se


Specialist, svensk och internationell samtidskonst

Johanna Lindholm Malm

+46(0)733-40 67 65johanna.malm@auktionsverket.se


Specialist - Antika möbler och konsthantverk

Markus Anderzon

+46 (0)8-453 67 48markus.anderzon@auktionsverket.se


Specialist - Äldre måleri, Old Masters, orientaliska mattor och äldre textilier

Ulrica Tillander

+46 (0)8-453 67 29ulrica.tillander@auktionsverket.se


Anna Wehtje

Specialist - Silver

Anna Wehtje

+46 (0)8-453 67 85anna.wehtje@auktionsverket.se


Specialist - Antika möbler och konsthantverk

Bertil Carlsson

+46 (0)8-453 67 37bertil.carlsson@auktionsverket.se


Specialist - Asiatisk konst och konsthantverk samt äldre europeisk keramik

Elisabet Fellbom

+46 (0)8-453 67 32elisabet.fellbom@auktionsverket.se


Specialist Smycken - Gemmolog FGA. Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Sandra Johansson

+46 (0)8-453 67 24sandra.johansson@auktionsverket.se


Specialist - Böcker, kartor & handskrifter

Katharina Fahlstedt

+46 (0)8-453 67 49katharina.fahlstedt@auktionsverket.se


Specialist - Böcker, kartor & handskrifter

Bertil Landström

+46 (0)8-453 67 91bertil.landstrom@auktionsverket.se


Värderare – Specialist

Henrik Birkeland Åberg

+46 (0)733 40 67 64henrik.birkeland.aberg@auktionsverket.se


Specialist - Antika möbler och konsthantverk

Johan Strandberg

+46 (0)8-453 67 63johan.strandberg@auktionsverket.se


Assistent - Modern och nutida konst

Lisa Mejeritcher

+46 (0)733-40 67 60lisa.mejeritcher@auktionsverket.se


Assistent - klassisk och modern konst

Amelie Ax:son Johnson

+46 (0)733-406766amelie.axson.johnson@auktionsverket.se


Nyheter

2022-08-05

Enastående engagemang för unik keramikauktion på Blå Hallen i Höganäs

Auktionssalen var full av entusiastiska köpare när Stockholms Auktionsverks VD Li Pamp välkomnade alla till keramikauktionen på Blå Hallen i Höganäs söndagen den 31 juli. Intresset för nordisk keramik visade...

Enastående engagemang för unik keramikauktion på Blå Hallen i Höganäs

2022-07-04

En av Sveriges största fotokonstsamlingar säljs på auktion!

Samlingen ”To Til Matias” består av över 600 inramade fotografier som Matias Ibanez har fått av professionella fotografer han hjälp genom åren. Han var länge huvudägare och VD på ProCenter...

En av Sveriges största fotokonstsamlingar säljs på auktion!