Stockholm – Nybrogatan 32

Nybrogatan 32
11439 Stockholm

Kundtjänst
Mån–fre kl 9–17:
Telefon: 08-453 67 50
E-post: fineart@auktionsverket.se

Hemvärdering:
fineart@auktionsverket.se

 

Öppettider:
Mån–fre kl 10–18

Lördag 15 okt 11–16
Söndag 16 okt 11–16
Lördag 12 nov 11–17
Söndag 13 nov 11–17

Stängt:
Torsdag 29 sept
Fredag 30 sept
Mån 26 dec

Varmt välkommen till världens äldsta auktionshus

Epoker som barock, rokoko och gustavianskt har vi sålt sedan dessa var samtida! Stockholms Auktionsverk är idag en ledande marknadsplats för konst, konsthantverk och äldre och modernare antikviteter.


Vi på Nybrogatan 32

Chefsintendent konsthantverksavdelningen - Specialist moderna möbler, keramik och glas.

Ulrika Ruding

+46 (0)8-453 67 57ulrika.ruding@auktionsverket.se


Chef konstavdelningen - Specialist modern konst

Victoria Svederberg

+46 (0)8 453 67 56victoria.svederberg@auktionsverket.se


Chef Intag och hemvärderingar - Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Anna Sievert

+46 (0)8 - 453 67 16anna.sievert@auktionsverket.se


Specialist - Fotografi, modern, nutida och klassisk konst - Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Joakim Geiger

+46 704 67 09 90joakim.geiger@auktionsverket.se


Specialist, svensk och internationell samtidskonst

Johanna Lindholm Malm

+46(0)733-40 67 65johanna.malm@auktionsverket.se


Specialist - Antika möbler och konsthantverk

Markus Anderzon

+46 (0)8-453 67 48markus.anderzon@auktionsverket.se


Specialist – Klassisk konst

Cecilia Berggren

+46 (0)8-453 67 61cecilia.berggren@auktionsverket.se


Specialist - Äldre måleri, Old Masters, orientaliska mattor och äldre textilier

Ulrica Tillander

+46 (0)8-453 67 29ulrica.tillander@auktionsverket.se


Anna Wehtje

Specialist - Silver

Anna Wehtje

+46 (0)8-453 67 85anna.wehtje@auktionsverket.se


Specialist - Antika möbler och konsthantverk

Bertil Carlsson

+46 (0)8-453 67 37bertil.carlsson@auktionsverket.se


Specialist - Asiatisk konst och konsthantverk samt äldre europeisk keramik

Elisabet Fellbom

+46 (0)8-453 67 32elisabet.fellbom@auktionsverket.se


Specialist Smycken - Gemmolog FGA. Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Sandra Johansson

+46 (0)8-453 67 24sandra.johansson@auktionsverket.se


Specialist - Böcker, kartor & handskrifter

Katharina Fahlstedt

+46 (0)8-453 67 49katharina.fahlstedt@auktionsverket.se


Specialist - Böcker, kartor & handskrifter

Bertil Landström

+46 (0)8-453 67 91bertil.landstrom@auktionsverket.se


Värderare – Specialist

Henrik Birkeland Åberg

+46 (0)733 40 67 64henrik.birkeland.aberg@auktionsverket.se


Specialist - Antika möbler och konsthantverk

Johan Strandberg

+46 (0)8-453 67 63johan.strandberg@auktionsverket.se


Assistent - Modern och nutida konst

Lisa Mejeritcher

+46 (0)733-40 67 60lisa.mejeritcher@auktionsverket.se


Assistent - klassisk och modern konst

Amelie Ax:son Johnson

+46 (0)733-406766amelie.axson.johnson@auktionsverket.se


Värderare - Specialist Klockor

Albin Petersén

073–677 70 94albin.petersen@auktionsverket.se


Nyheter

2022-09-16

Säsongens första slagauktion Lilla Kvalitén – se toppnoteringarna här

Stockholms Auktionsverk kickstartar säsongen med Lilla Kvalitén, som ännu en gång visar prov på att vara en storfavorit bland kunderna. Auktionens särskilda karaktär låter högkvalitativa objekt från olika epoker och...

Säsongens första slagauktion Lilla Kvalitén – se toppnoteringarna här

2022-09-13

Stockholms Auktionsverk växer – välkommen Cecilia Berggren!

Nu förstärker Stockholms Auktionsverk sin konstavdelning med ett för många bekant ansikte. Med femton år i branschen har Cecilia Berggren en gedigen kunskap och bred erfarenhet. Hon kommer närmast från...

Stockholms Auktionsverk växer – välkommen Cecilia Berggren!