Stockholm – Nybrogatan 32

Nybrogatan 32
11439 Stockholm

Kundtjänst
Mån–fre kl 9–17:
Telefon: 08-453 67 50
E-post: fineart@auktionsverket.com

Hemvärdering:
fineart@auktionsverket.com

 

Öppettider:
Mån–fre kl 10–18

Stängt:
Mån 26 dec

Varmt välkommen till världens äldsta auktionshus

Epoker som barock, rokoko och gustavianskt har vi sålt sedan dessa var samtida! Stockholms Auktionsverk är idag en ledande marknadsplats för konst, konsthantverk och äldre och modernare antikviteter.


Vi på Nybrogatan 32

Chefsintendent konsthantverksavdelningen - Specialist moderna möbler, keramik och glas.

Ulrika Ruding

+46 (0)8-453 67 57ulrika.ruding@auktionsverket.com


Chef konstavdelningen - Specialist modern konst

Victoria Svederberg

+46 (0)8 453 67 56victoria.svederberg@auktionsverket.com


Chef Intag och hemvärderingar - Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Anna Sievert

+46 (0)8 - 453 67 16anna.sievert@auktionsverket.com


Specialist - Fotografi, modern, nutida och klassisk konst - Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Joakim Geiger

+46 704 67 09 90joakim.geiger@auktionsverket.com


Specialist, svensk och internationell samtidskonst

Johanna Lindholm Malm

+46(0)733-40 67 65johanna.malm@auktionsverket.com


Specialist - Antika möbler och konsthantverk

Markus Anderzon

+46 (0)8-453 67 48markus.anderzon@auktionsverket.com


Specialist – Klassisk konst

Cecilia Berggren

+46 (0)8-453 67 61cecilia.berggren@auktionsverket.com


Specialist - Äldre måleri, Old Masters, orientaliska mattor och äldre textilier

Ulrica Tillander

+46 (0)8-453 67 29ulrica.tillander@auktionsverket.com


Anna Wehtje

Specialist - Silver & Preciosa

Anna Wehtje

+46 (0)8-453 67 85anna.wehtje@auktionsverket.com


Specialist - Antika möbler och konsthantverk

Bertil Carlsson

+46 (0)8-453 67 37bertil.carlsson@auktionsverket.com


Specialist - Asiatisk konst och konsthantverk samt äldre europeisk keramik

Elisabet Fellbom

+46 (0)8-453 67 32elisabet.fellbom@auktionsverket.com


Specialist Smycken - Gemmolog FGA. Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Sandra Johansson

+46 (0)8-453 67 24sandra.johansson@auktionsverket.com


Chefsintendent - Böcker, kartor & handskrifter

Katharina Fahlstedt

+46 (0)8-453 67 49katharina.fahlstedt@auktionsverket.com


Specialist - Böcker, kartor & handskrifter

Bertil Landström

+46 (0)8-453 67 91bertil.landstrom@auktionsverket.com


Värderare – Specialist

Henrik Birkeland Åberg

+46 (0)733 40 67 64henrik.birkeland.aberg@auktionsverket.com


Specialist - Antika möbler och konsthantverk

Johan Strandberg

+46 (0)8-453 67 63johan.strandberg@auktionsverket.com


Assistent - Modern och nutida konst

Lisa Mejeritcher

+46 (0)733-40 67 60lisa.mejeritcher@auktionsverket.com


Assistent - klassisk och modern konst

Amelie Ax:son Johnson

+46 (0)733-406766amelie.axson.johnson@auktionsverket.com


Värderare - Specialist Klockor

Albin Petersén

073–677 70 94albin.petersen@auktionsverket.com


Nyheter

2022-11-17

Moderna & Nutida – succén fortsatte dag 2!

Det blev en glädjens dag när konsten på Moderna & Nutida klubbades i Stockholm. Tidigt in i auktionens andra dag sattes ett nytt rekord för konstnären Christian Berg och skulpturen...

Moderna & Nutida – succén fortsatte dag 2!

2022-11-15

Toppresultat dag 1 på Moderna & Nutida!

Succéerna efterföljde varandra på Nybrogatan 32. Första dagen bjöd på många överraskningar! Ulrika Ruding, Chefsintendent konstavdelningen, konstaterar ett nytt rekord för den tysk-svenska formgivaren Otto Schulz och skåpet Paradiset, tillverkat...

Toppresultat dag 1 på Moderna & Nutida!