Hamburg

Große Elbstraße 268
22767 Hamburg

Kundtjänst
+49 40 1888 290
hamburg@auktionsverk.com

Mån–to 11–17
Fre 11–16
Lör 10–14

Välkommen till Stockholms Auktionsverk i Hamburg!


Vi i Hamburg

Platschef, specialist - Konst och grafik

Beate Rhenisch, M. A.

+49 (0)40 1888 290beate@auktionsverk.com


Specialist - Antikviteter

Birthe Dahms, M. A.

+49 (0)40 1888 290birthe@auktionsverk.com


Värderare - Moderna möbler & design

Weronika Chmielewska, M. A.

+49 (0)40 1888 290weronika@auktionsverk.com


Värderare - Orientaliskt hantverk och etnografica

Tianyi Fan, B. A.

+49 (0)40 1888 290fan@auktionsverk.com


Gemmolog, F.G.G. och F.E.E.G - Smycken och klockor

Saad Farooq

+49 (0)40 1888 290saad@auktionsverk.com


Värderare - Nutida konst (placering, Berlin)

Sophie Spettel, M. A.

+49 (0)40 1888 290sophie@auktionsverk.com



Nyheter

2022-11-17

Moderna & Nutida – succén fortsatte dag 2!

Det blev en glädjens dag när konsten på Moderna & Nutida klubbades i Stockholm. Tidigt in i auktionens andra dag sattes ett nytt rekord för konstnären Christian Berg och skulpturen...

Moderna & Nutida – succén fortsatte dag 2!

2022-11-15

Toppresultat dag 1 på Moderna & Nutida!

Succéerna efterföljde varandra på Nybrogatan 32. Första dagen bjöd på många överraskningar! Ulrika Ruding, Chefsintendent konstavdelningen, konstaterar ett nytt rekord för den tysk-svenska formgivaren Otto Schulz och skåpet Paradiset, tillverkat...

Toppresultat dag 1 på Moderna & Nutida!