Hamburg

Große Elbstraße 268
22767 Hamburg

Kundtjänst
+49 40 1888 290
hamburg@auktionsverk.com

Mån–to 11–17
Fre 11–16
Lör 10–14

Välkommen till Stockholms Auktionsverk i Hamburg!


Vi i Hamburg

Platschef, specialist – Konst och grafik

Beate Rhenisch, M. A.

+49 (0)40 1888 290beate@auktionsverk.com


Specialist – Antikviteter

Birthe Dahms, M. A.

+49 (0)40 1888 290birthe@auktionsverk.com


Värderare – Moderna möbler & design

Weronika Chmielewska, M. A.

+49 (0)40 1888 290weronika@auktionsverk.com


Värderare – Orientaliskt hantverk och etnografica

Tianyi Fan, B. A.

+49 (0)40 1888 290fan@auktionsverk.com


Gemmolog, F.G.G. och F.E.E.G – Smycken och klockor

Saad Farooq

+49 (0)40 1888 290saad@auktionsverk.com


Värderare – Nutida konst (placering, Berlin)

Sophie Spettel, M. A.

+49 (0)40 1888 290sophie@auktionsverk.com



Nyheter

2023-01-19

Akke Kumlien – en samling

Akke Kumlien (1884–1949) var en man med många begåvningar. Som autodidakt bildkonstnär debuterade han år 1923 på Svensk-franska konstgalleriet i Stockholm, vilken följdes av fina recensioner. Detta till trots ställde...

Akke Kumlien – en samling

2023-01-18

Vera Frisén – Över myr, äng och dal

Vera Frisén (1910-1990) var konstnären från Umeå som spåddes en lysande framtid, men som på grund av en lungsjukdom valde ett liv utanför konstetablissemanget. Frisén var framförallt friluftsmålare och skildrade...

Vera Frisén – Över myr, äng och dal