Hamburg

Große Elbstraße 268
22767 Hamburg

Kundtjänst
+49 40 1888 290
hamburg@auktionsverk.com

Mån–to 11–17
Fre 11–16
Lör 10–14

Välkommen till Stockholms Auktionsverk i Hamburg!


Vi i Hamburg

Platschef, specialist - Konst och grafik

Beate Rhenisch, M. A.

+49 (0)40 1888 290beate@auktionsverk.com


Specialist - Antikviteter

Birthe Dahms, M. A.

+49 (0)40 1888 290birthe@auktionsverk.com


Värderare - Moderna möbler & design

Weronika Chmielewska, M. A.

+49 (0)40 1888 290weronika@auktionsverk.com


Värderare - Orientaliskt hantverk och etnografica

Tianyi Fan, B. A.

+49 (0)40 1888 290fan@auktionsverk.com


Gemmolog, F.G.G. och F.E.E.G - Smycken och klockor

Saad Farooq

+49 (0)40 1888 290saad@auktionsverk.com


Värderare - Nutida konst (placering, Berlin)

Sophie Spettel, M. A.

+49 (0)40 1888 290sophie@auktionsverk.com



Nyheter

2022-05-24

Auktion till förmån för Stiftelsen för Malmö Konstmuseum

I ett samarbete mellan Stockholms Auktionsverk och Stiftelsen för Malmö Konstmuseum anordnas en auktion med konst, möbler och design i syfte att samla in pengar till arbetet för ett nytt...

Auktion till förmån för Stiftelsen för Malmö Konstmuseum

2022-05-12

Succé på vårens slagauktion Moderna & Nutida

Vårens Moderna & Nutida auktion var en av de främsta på mycket länge, och slutpriset överträffade marknadens högt satta förväntningar. Totalt såldes modern konst och konsthantverk för över 40 miljoner,...

Succé på vårens slagauktion Moderna & Nutida