Hamburg

Gasstrasse 4b
22761 Hamburg (Bahrenfeld)

Kundtjänst
+49 40 1888 290
hamburg@auktionsverk.com

Mån–tors 11–18
Fre 11–16
Lör 10–14

Välkommen till Stockholms Auktionsverk i Hamburg!

Vi flyttar till nya lokaler den 3:e april. Adress: Gasstraße 4b, 22761 Hamburg (Bahrenfeld).


Vi i Hamburg

Platschef, specialist – Konst och grafik

Beate Rhenisch, M. A.

+49 (0)40 1888 290beate@auktionsverk.com


Specialist – Antikviteter

Birthe Dahms, M. A.

+49 (0)40 1888 290birthe@auktionsverk.com


Värderare – Moderna möbler & design

Weronika Chmielewska, M. A.

+49 (0)40 1888 290weronika@auktionsverk.com


Värderare – Orientaliskt hantverk och etnografica

Tianyi Fan, B. A.

+49 (0)40 1888 290fan@auktionsverk.com


Gemmolog, F.G.G. och F.E.E.G – Smycken och klockor

Saad Farooq

+49 (0)40 1888 290saad@auktionsverk.com


Värderare – Nutida konst (placering, Berlin)

Sophie Spettel, M. A.

+49 (0)40 1888 290sophie@auktionsverk.com



Nyheter

2023-03-31

Stor uppslutning under vårens sista Lilla Kvalitén

Det var stor uppslutning när Lilla Kvalitén Mars drog igång på Nybrogatan 32 i Stockholm under torsdagsförmiddagen. Med budgivare från över 40 länder fanns det gott om deltagare både i...

Stor uppslutning under vårens sista Lilla Kvalitén

2023-03-14

1 000 år av skrivna ord – John Ingels historiska samling

1 000 år av skrivna ord – en temaauktion i två delar hos Stockholms Auktionsverk Globen. Kulturprofilen och samlaren John Ingels var en man med många strängar på sin lyra,...

1 000 år av skrivna ord – John Ingels historiska samling