Läs mer om vårens auktionsresultat – nu börjar inlämningen!

Vårens alla sensationella slagauktioner har nu avslutats. Detta med fantastiska rekordpriser. Tack alla våra kunder, både gamla som nya! Nu påbörjar vi inlämningen till höstens Klassiska och Moderna auktioner. Varmt välkommen att kontakta oss för rådgivning och fri värdering.

Läs mer om resultaten från vår senaste Moderna auktion här >

Läs mer om resultaten från Klassiska auktionen dag 1>

Läs mer om resultaten från Klassiska auktionen dag 2 >

Läs mer om resultaten från Bokauktionen här >

På bilden: Marc Chagall, Abdullah the Fisherman, såld för 4.870.000 kr. GAN, Den vita och den blå matrosen, såld för 8.493.000 kr. Helene Schjerfbeck, Spetssjalen, såld för 4.515.000 kr. Carl Larsson, Trädgårdsscen från Marstrand, såld för 2.510.000 kr.

 

AUKTIONER HÖSTEN 2022:

Lilla Kvalitén September
Visning 9–14 september | Auktion 15 september

Lilla Kvalitén Oktober
Visning 14–19 oktober | Auktion 20 oktober

Moderna & Nutida
Visning 9–14 november | Auktion 15–16 november

Klassiska & Asiatiska
Visning 30 nov – 5 dec | Auktion 6–7 december

Böcker, Kartor & Handskrifter
Visning 30 nov – 7 dec | Auktion 8 december

Lilla Kvalitén December
Auktion 15 december

Du kan också kontakta oss direkt för inlämning och värdering

Ulrika Ruding

Chefsintendent konsthantverksavdelningen - Specialist moderna möbler, keramik och glas.

+46 (0)8-453 67 57ulrika.ruding@auktionsverket.se

Nybrogatan


Victoria Svederberg

Chef konstavdelningen - Specialist modern konst

+46 (0)8 453 67 56victoria.svederberg@auktionsverket.se

Nybrogatan


Joakim Geiger

Specialist - Fotografi, modern, nutida och klassisk konst - Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

+46 704 67 09 90joakim.geiger@auktionsverket.se

Stockholm


Elisabet Fellbom

Specialist - Asiatisk konst och konsthantverk samt äldre europeisk keramik

+46 (0)8-453 67 32elisabet.fellbom@auktionsverket.se

Stockholm


Ulrica Tillander

Specialist - Äldre måleri, Old Masters, orientaliska mattor och äldre textilier

+46 (0)8-453 67 29ulrica.tillander@auktionsverket.se

Nybrogatan


Johanna Lindholm Malm

Specialist, svensk och internationell samtidskonst

+46(0)733-40 67 65johanna.malm@auktionsverket.se

Stockholm, Sverige


Anna Wehtje

Anna Wehtje

Specialist - Silver

+46 (0)8-453 67 85anna.wehtje@auktionsverket.se

Stockholm


Markus Anderzon

Specialist - Antika möbler och konsthantverk

+46 (0)8-453 67 48markus.anderzon@auktionsverket.se

Nybrogatan



Här några exempel från vår senaste auktion: