Sälj tillsammans med oss – vi söker modern design

Nu pågår inlämning till vårens stora temaauktion Modern Design och vi söker föremål av våra mest älskade formgivare.

Våra kunder efterfrågar särskilt: Bruno Mathsson, Alvar Aalto, Carl Malmsten, Arne Jacobsen, Verner Panton, Finn Juhl, Axel Einar Hjorth, Folke Bensow, Anna Petrus, föremål från Näfveqvarns bruk, Georg Jensen, Otto Schulz, Hans J Wegner, Börge Mogensen, Arne Vodder, Kaare Klint, Philip Arctander, Koloman Moser, Josef Hoffman, Gio Ponti, Le Corbusier, Piero Fornasetti, Jonas Bohlin, Mats Theselius, Memphisgruppen med flera.

Sista inlämning: 2 februari. Onlineauktion: 16–25 februari

Varmt välkommen till världens äldsta auktionshus. Vi ser fram emot att träffa dig!

Kontakta oss för inlämning, värdering och rådgivning.

Anna-Kaisa Summanen Öhgren

Värderare

+46(0)8-453 67 13anna-kaisa.ohgren@auktionsverket.se

Magasin 5, Stockholm


Erik Bilén

Platschef – Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

+46 (0)720-83 85 09erik.bilen@auktionsverket.com

Göteborg


Astrid-Louise Lidforsen

Platschef, värderingsman

+46 (0)704 38 46 15astrid-louise.lidforsen@auktionsverket.com

Malmö


Charlotta Andersen

Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

+ 46 (0) 733 40 06 63charlotta.andersen@auktionsverket.com

Helsingborg, Malmö


Kristina Harbo

Värderare

+46 (0)8-686 98 80kristina.harbo@auktionsverket.com

Globen, Stockholm


Dan von Koskull

Platschef Helsingfors. Specialist – Finländsk design & konsthantverk

+358 (0)40-527 0119dan.vonkoskull@auktionsverket.com

Helsingfors


Weronika Chmielewska, M. A.

Värderare – Moderna möbler & design

+49 (0)40 1888 290weronika@auktionsverk.com

Hamburg


Carolin Loosen M.A.

Värderare – Möbler och design

+49 (0) 151 2317 4489carolin@auktionsverk.com

Köln


Steven Madynski

Specialist – Modern Design

steven.madynski@stockholmsauktionsverk.de

Neuss/Düsseldorf



Här några resultat från vår senaste säsong:

Du kan också få hjälp med en online-värdering här:

Tack! Vi återkommer inom kort.