2021-11-10

Ragnar Sandberg på Moderna & Nutida

Stockholms Auktionsverk är stolta över att få presentera Ragnar Sandbergs målning ”Efter regn” på höstens Moderna & Nutida slagauktion.

Sandberg skildrade med värme sin stad Göteborg och dess invånare. Han flanerade runt i staden och målade det sjudande livet i ett poetiskt ljus, precis som han lärt av Bonnard. I ”Efter regn” skildrar konstnären flanerande göteborgare på Östra Hamngatan en regnig dag. Ett rytmiskt spel utspelar sig med de färgglada paraplyerna – målningen uppvisar en upplösning av formen och en expressiv ljus färgbehandling.

Den legendariske museimannen Ulf Linde ansåg denna målning vara den absolut bästa på konstnärens utställning på Konstakademien 1972.

Kat nr 403. Ragnar Sandberg “Efter regn”
Signerad och daterad R.S. -43. Olja på duk, 47,5 x 63 cm.

Läs mer om verket och lägg förhandsbud här >

För mer information vänligen kontakta vår specialist

Pierre Olbers St Bellies

Specialist - Klassisk och modern konst, skulptur

+46 (0)8-453 67 61
pierre.olbers@auktionsverket.se

Tillbaka till nyheter