Sälj tillsammans med oss – Vi söker det främsta inom äldre och klassiskt måleri

Just nu pågår inlämning inför vår Klassiska & Asiatiska auktion och vi söker konst från 1500-talet fram till sekelskiftet 1900. Varmt välkommen in på en kostnadsfri värdering på något av våra kontor i Stockholm, Malmö, Helsingborg och Göteborg, eller kontakta våra specialister för att boka ett hembesök.

Våra kunder söker klassisk konst av:
Carl Larsson, Anders Zorn, Bruno Liljefors, Ivan Aguéli, John Bauer, Julia Beck, Albert Edelfelt, Axel Ender, Paul Fischer, Gustaf Fjaestad, Vilhelm Hammershöi, Carl Fredrik Hill, Olle Hjortzberg, Carl Holsoe, August Strindberg, Jacob Hägg, Eugène Jansson, Ernst Josephson, Nils Kreuger, Edvard Munch, Helmer Osslund, Georg Pauli, Helene Schjerfbeck, Fritz Thaulow, Carl Wilhelmson, m.fl.

Vi söker också 1500-, 1600- och 1700-talskonst av:
Internationella mästare, men även svenska konstnärer såsom Alexander Roslin, Gustaf Lundberg, Lorentz Pasch dy, Adolf Ulrik Wertmüller, Olof Arenius, Per Krafft dä, Ulrica Pasch, Carl Fredrik von Breda, David Klöcker Ehrenstrahl, David Beck m.fl.

Bild: Detalj ur Carl Larssons akvarell ”Trädgårdsscen från Marstrand” som såldes på vår Klassiska & Asiatiska auktion för 2.511.000 SEK.

Under 2022 sålde vi mer än 100.000 föremål för nära 500 miljoner kronor. Sälj tillsammans med oss och bli en del av Europas främsta marknadsplats för auktioner med nära 750.000 kunder från 180 länder. Varmt välkommen till världens äldsta auktionshus för inlämning och fri värdering.

Kontakta oss för inlämning, värdering och rådgivning:

Du kan också få hjälp med online-värdering här:

Tack för din förfrågan! Vi återkommer inom kort.