2024-11-26

Sällsynt Hagakrona och nyupptäckt verk av Johan Tobias Sergel i Klassiska & Asiatiska

Till jubileumsårets avslutande Klassiska & Asiatiska presenterar konsthantverksavdelningen en mångfasetterad och väl kurerad avdelning som rymmer allt från byråer till vackra ljuskronor och små detaljer med stora berättelser.

– Vi vet att våra kunder alltid uppskattar föremål med spännande historier från roliga samlingar som sticker ut litegrann, just i den här auktionen kan man säga att det är ett genomgående tema. Dels för att föremålen är udda och ovanliga i sin karaktär, dels för att de är ovanliga i sin proveniens och historia – vi har en hel del föremål som tillhört den friherrliga ätten Leijonhufvud till exempel. Det känns alltid roligt att kunna föra sådan proveniens vidare, säger Markus Anderzon, specialist konsthantverk och antika möbler.

Ljuskronor hör vintersäsongen till, men ljuskronan av Haga-modell signerad Olof Westerberg är långt ifrån vardaglig. Olof Westerberg tillhörde även den sälla skaran av tillverkare som under 1700-talet signerade, och ibland daterade, sina alster. På den här ljuskronan har han själv ristat in hela sin signatur i en av ljushållarnas droppskålar.

– Just den detaljen är kul att se, för när det kommer till ljuskronor har man oftast ingen aning om vem som har gjort dem. Men Westerberg hade för vana att stoppa små papperslappar i stommarna eller rista in sina initialer som små meddelanden till framtiden, men även utan signaturen är den här kronan otroligt typisk för honom. Den är inte bara en höjdpunkt bland ljuskronorna från den här tiden, utan ett av Westerbergs mest framstående arbeten – med sina fulländade proportioner och höga hantverksmässiga kvalitet.

Gustav den III:s paviljong på Haga är väl känd för sin stilbildande inredning och det är också därifrån begreppet Hagakrona härstammar. Paviljongen anses ofta vara ett framstående exempel på den gustavianska stilen och än idag hänger åtminstone sex Hagakronor där för besökare att beskåda. Hagamodellen karaktäriseras av sin luftiga modell och stora prismor, men det brännförgyllda pagodtaket är ett attribut som gör just den här kronan väldigt ovanlig. Idag finns endast fyra eller fem kända exemplar med denna specifika detalj.

En höjdpunkt, som visserligen kommer att klubbas tillsammans med konstavdelningen, men som för Markus Anderzon utgör en personlig favorit är den nyupptäckta skulpturen av en flodgud, tillskriven Johan Tobias Sergel. Sannolikt ett originalverk som också listades i Sergels bouppteckning 1814, men som under lång tid varit i okänd ägo – samtidigt som andra terrakottaskulpturer ur hans kvarlåtenskap ställs ut på Nationalmuseum.

– Just den här typen av terrakottaskulpturer anses vara det yttersta konstnärliga uttrycket eftersom Sergel knådat fram dem med sina egna händer. Vid hans bortgång köpte den svenska staten 31 av dessa skulpturer i bränd lera och vax som stod på Spånga säteri, men just Flodguden lämnades av någon anledning kvar. Vad det berodde på kan vi inte veta, men nu tycks den ha dykt upp igen med Sergels initial under foten. Dessutom med samma typ av bränningsdefekter som flera av hans andra terrakottor, som kom sig av svårigheten att kontrollera värmen i de stora vedeldade ugnarna som behövdes för att bränna de här skulpturerna under 1700-talet.

Auktionen Klassiska & Asiatiska finns nu publicerad online och klubbas den 10–11 december. Visningen öppnar den 4 december på Nybrogatan 32.

Tillbaka till nyheter