Studio Verket

Studio Verket erbjuder hållbar inredning för livet. Här ges inspiration och handgriplig hjälp för att skapa personliga miljöer som tål både handens och ögats slitage.

Att inreda med antikviteter skapar unika och personliga miljöer och samtidigt förvaltas kulturarvet. Det kan dock behövas lite hjälp på traven för att uppgradera en möbel eller renovera en trasig ram. Likaså kan det vara svårt att på egen hand “få till det” när man ska hänga konst, färgsätta ett rum eller vill inreda med textilier. Därför finns Studio Verket. Här samlas inredare med väl utvecklad känsla för konst och antikviteter och skickliga hantverkare som kan uppdatera och förlänga livet på ditt senaste auktionsköp.

Hos Studio Verket kombineras säker stil och handgriplig inredningshjälp med djup kunskap om föremål och deras historia. Våra inredare skapar miljöer som kommunicerar ett medvetet hållbart val och våra hantverkare byter klädsel, lagar, målar om och förgyller. Med lite hjälp kan ett intetsägande konferensrum eller en opersonlig lobby förvandlas till företagets ansikte utåt. Ett omhändertaget hem är ett hem att trivas i. På köpet följer kunskap om föremålens historia.

Filosofin är att behålla det som är bra i en inredning, lägga till och förändra, men även att våga välja borta det man tröttnat på. Sådana föremål kan man ju faktiskt sälja på auktion för att låta dem bli älskade av nya ägare. Cirkulär ekonomi när den fungerar som bäst.

Inredare

Sanna Evers

PR-konsulten och formgivaren Sanna Evers hem i Stockholm utmärker sig genom färg, form och konst i en oväntad och kreativ blandning.

Läs mer här

Inredare

Cathy Nordström

Textiles is a Swedish textile house established in 2019 by Cathy Nordström, with a mission to offer quality home textiles – designed, produced and hand printed in Sweden by local, skilled print masters and craftsmen.

Läs mer här