Specialistens favoriter – Smyckesavdelningen

Sandra Johansson väljer sina favoriter från Klassiska & Asiatiska

Smyckesavdelningen presenterar under denna auktion en tidöverspännande samling där den sirliga empiren och viktorianska eran samsas med det stramare från 1900-talets art deco. Bland annat presenteras ett utsökt garnityr från Paris tidigt 1800-tal med diadem infattat med rosa topaser, proveniens Viveca Thott f. Trolle, gåva av Alice Trolle f. Gyldenstolpe. Vi har även fått äran att sälja ett mycket ovanligt hänge med en kamé av ametist, skuren i högrelief, föreställande kvinnobyst på piedestal, även det från Frankrike 1800-talets slut.

Objekten ingår i höstens Klassiska & Asiatiska slagauktion
Visning: 30 november – 5 december. Slagauktion: 6 – 7 december.

För mer information – vänligen kontakta: