Stockholms Auktionsverk besöker Blå Hallen för tredje året i rad!

I en industribyggnad från tidigt 1900-tal möts konst, kultur och människor i Blå Hallen. Här, där höganäsare arbetat i generationer, uppstår något nytt och annorlunda när brukssamhället möter kulturen.

Blå Hallens mässor har vuxit till kulturfestivaler där konst, hantverk, design, mode, antikviteter, musik och litteratur samlas. Grunden är en passion för konst och kultur samt en kärlek till byggnaden.

Blå Hallen är ett ständigt utvecklingsprojekt där kreativiteten flödar. Byggnaden omfattar 5000 kvadratmeter och består av en tegelbyggnad från 1919 samt två stora trähallar från 1940-talet. Under mässorna rymmer hallarna över 50 utställare, en scen, bar och servering 19 – 21 och 26 – 28 juli

För tredje året i rad presenterar Stockholms Auktionsverk sommarens stora keramikauktion med en utställning i Blå Hallen i Höganäs. Utställningen, som äger rum från 26 till 28 juli, visar en kurerad samling av keramikauktionen. Auktionen kommer att hållas online den 28 juli. Resterande objekt finns att se i filialen i Helsingborg på Garnisonsgatan 16. Under visningen kommer även höjdpunkter från temaauktionen Edvard Andersson – en modern färgexplosion del I visas upp. Samt ett panelsamtal i Blå Hallen mellan Jens Fänge och Joakim Geiger söndag 28 juli kl 14.00.

Visning för Keramikauktionen och Edvard Andersson – en modern färgexplosion del I:
Fredag 26 juli – Söndag 28 juli
Öppetider: fredag och lördag 12.00-18.00, söndag 12.00-17.00.
Auktion:
Online 28 juli
Samtal:
Söndag 28 juli kl 14.00
Ingen föranmälan krävs
Entré:
Blå Hallen tar en entré om 150kr
Under 18 år går in gratis

Varmt välkommen till norra Europas största och världens äldsta auktionshus.
Vi ser fram emot att träffa dig!

Panelsamtal i Blå Hallen mellan Jens Fänge och Joakim Geiger

Mellan fredagen 26 och söndagen 28 juli är Stockholms Auktionsverk aktiva i Blå Hallen med visning för den årliga keramikauktionen i Höganäs, visning av temaauktionen “Edvard Andersson – en modern färgexplosion del I”, samt ett samtal mellan konstnären Jens Fänge och Joakim Geiger.

Varmt välkommen på ett samtal mellan Jens Fänge och Joakim Geiger i Blå Hallen!

Jens Fänge är konstnären som via collage och assemblage bygger upp drömska världar vilka utspelas mot en arkitektonisk bakgrund. Men i år har han även målat med lera. Intuitivt och oförutsägbart. Tillsammans med Joakim Geiger, från Stockholms Auktionsverk, samtalar Jens kring utmaningar och möjligheter med att skapa i olika material. Jens är även aktuell med utställning av skulpturer och reliefer på KKAM Höganäs museum.

Jens Fänge, född 1965 i Göteborg, är en svensk konstnär utbildad vid Hoveskous målarskola (1987) och Valands konsthögskola (1989–1994). Han debuterade på Göteborgs konstmuseum 1996 och är representerad på bland annat Moderna Museet, Museet for samtidskunst i Oslo, Nationalmuseum, Länsmuseet Gävleborg och Göteborgs konstmuseum. Fänge är känd för sitt “nyfigurativa” måleri och har utvecklat en unik stil med tredimensionella collage som kombinerar textil, färg, trä och objekt.

Fotograf: Jenny Källman

Tid & plats

Blå Hallen
Bruksgatan 46, Höganäs
Söndag 28 juli kl 14.00
Ingen föranmälan krävs

Edvard Andersson – en modern färgexplosion del I

Edvard Andersson var en okänd storhet under sin livstid och har så tyvärr förblivit. Han blev mer uppskattad utomlands än i Sverige med prestigeutställningar i Köpenhamn (på konsthallen Den Frie), Paris och Biarritz. Ledande tidskrifter såsom La Quotidienne, Le Peintre, Nouveaux Jours och La Revue Moderne hyllade Anderssons utställning på Galerie Mouffe för att han så självklart hittat sin egen konstnärliga väg.

De drygt 15 verken som presenteras i den här auktionen visas också på Blå Hallen i Höganäs. Det är en retrospektiv utställning med verk från mitten av 1920-talet till början av 1950-talet. Anderssons studieresa till Berlin och Dresden i mitten av 1920-talet inspirerade onekligen honom i de tidiga verken – en friare form av kubism än de internationella förebilderna men något mer vågad än de skånska kollegorna Albert Abbe och Pär Siegård. Med färgen i fokus utvecklade Andersson ett friare och mer lekfullt måleri under 1930- och 40-talen där de kubistiska influenserna fanns kvar men där färgen och formen var hans egen.

Edvard påbörjade sin konstnärliga utbildning relativt sent i livet. Han var 25 år då han började sina studier vid Högre Konstindustriella Skolan (Konstfack) i Stockholm och han tog sin teckningsexamen där 1920. Han verkade därefter som teckningslärare i Helsingborg hela sitt yrkesliv. Hans egen karriär tog aldrig riktigt fart, men det var inte heller speciellt viktigt för honom. Friheten gjorde att han aldrig behövde måla enligt någon annans krav eller i en speciell stil. Detta bidrog säkert positivt till hans utveckling då han vågade gå sin egen väg.

Katalog
Publiceras online 19 juli
Visning:
Öppetider:
Fredag och lördag 12.00-18.00, söndag 12.00-17.00.
Auktion:
Online 28 juli

Sommarens stora keramikauktion i Blå Hallen

Höganäs är sedan lång tid tillbaka ett nav för keramik och många keramiker har varit baserade här under långa perioder – listan rymmer namn som Helmer Osslund, Hertha Bengtsson, Signe Persson-Melin och framför allt Bernt Friberg, som började sin yrkesbana som hantlangare vid Höganäsbolaget. Just Blå Hallen är en särskilt passande plats för sommarens stora keramikauktion, eftersom den byggdes 1919 som keramisk fabrik och centrallager och aldrig hade stått där den gör i dag utan just Höganäs keramik.

För tredje året i rad presenterar Stockholms Auktionsverk sommarens stora keramikauktion med en utställning i Blå Hallen i Höganäs. Utställningen, som äger rum från 26 till 28 juli, visar en kurerad samling av keramikauktionen. Auktionen kommer att hållas online den 28 juli. Resterande objekt finns att se i filialen i Helsingborg på Garnisonsgatan 16.

Förra årets upplaga innehåll en hel del dansk keramik, men i år ligger fokus på kvinnliga keramiker – även om Hans Hedberg, Gunnar Nylund och Åke Holm så klart är starkt representerade i katalogen. Man kan se fram emot fina urval av både Signe Persson-Melin och Lisa Larson, fristående verk av Bente Brosbøl Hansen och Mari Simmulson samt nyare signaturer som Julia K. Persson och Annika Rehn.

Katalog
Publiceras online 19 juli
Visning:
Öppetider:
Auktion:
Online 28 juli

Höjdpunkter

Du kan också få hjälp med en online-värdering här:

Tack! Vi återkommer med en värdering inom kort.

Läs våra senaste nyheter

2024-10-17

Stockholms Auktionsverk presenterar andra delen av Lars Lerin – en privat samling

2024-10-09

Stockholms Auktionsverk presenterar Tom Krestesen – ett konstnärskap

Nu publiceras temaauktionen Tom Krestesen – ett konstnärskap på Stockholms Auktionsverk, auktionen består av ett exklusivt urval om 25 verk. Konstnären Tom Krestesen föddes i Kolding, Danmark, 1927 och kom till Sverige...

2024-10-02

The Avicii Collection klubbades för över 7,7 miljoner

Klockan 15:00 lokal tid ringdes The Avicii Collection – A charity auction in på Stockholms Auktionsverk, inför en fullsatt auktionssal. Auktionskatalogen bestod av totalt 267 nummer, med alltifrån sneakers och kläder till...