2024-10-17

Stockholms Auktionsverk presenterar andra delen av Lars Lerin – en privat samling

Stockholms Auktionsverk har nu den stora glädjen att presentera andra delen av specialauktionen Lars Lerin – en privat samling. Ett 60-tal verk som, liksom auktionens första del, har ingått i den Karlstadbaserade näringslivsprofilen Kenneth Wahlströms omfattande konstsamling. Den nu bortgångne affärsmannen var en hängiven konstsamlare som under åren samlade på sig hundratals verk av en rad olika konstnärer, men framför allt av värmlandssonen Lars Lerin. I våras såldes den första delen av samlingen i en prestigefull ”white glove sale” inför en fullsatt auktionssal på Nybrogatan 32, med ett samlat resultat på hela 64 procent över utrop.

– Liksom i våras representerar den här auktionens verk alla olika delar av Lerins konstnärskap – från de tidiga verken han målade i olja på 70-talet till de senare årens storskaliga akvareller. Även här får vi en inblick i hans utveckling och fulla bredd som konstnär, men det som skiljer sig något från den tidigare katalogen är miljöerna. Medan auktionens första del främst utspelade sig i Värmland får vi se mer av de omtyckta scenerna från Lofoten här och även ett par skildringar av konstnärens resa till Kairo, berättar Johanna Malm, specialist svensk och internationell samtidskonst.

Oavsett motivbild präglas Lerins verk av hans förmåga att fånga en plats eller ett landskap på ett sätt som går utanför det visuella. Varje målning fylls av stark närvaro och känsla där vemodet löper som en röd tråd. Även i Lars Lerin – en privat samling, del 2 får betraktaren följa med till Lerins hembygd och i hans tidiga oljor utspelar sig färgsprakande scener från konstnärens ungdom. Där skildras torpliv med vedhuggning, en kopp kaffe med katten i knät och en varm dags slåtter.

– Under vårens visning och auktion kunde vi konstatera ett utbrett och starkt intresse för Lerins hela konstnärskap, men något som var lite överraskande var att även hans färgstarka oljor gick ganska högt. De har samma direkta tilltal som akvarellerna men får ett annat uttryck, det finns en svensk folklivsromantik i motiven som jag tror väcker något i betraktaren. Ett Sverige som inte längre finns, skildrat med en fantastisk värme och det känns i målningarna att Lerin skildrar något som han verkligen tycker om, något som står honom nära på ett personligt plan.

Auktionen Lars Lerin – en privat samling, del 2 klubbas den 29 oktober på Nybrogatan 32, där även visningen sker den 24–28 oktober.

Tillbaka till nyheter