2022-05-12

Succé på vårens slagauktion Moderna & Nutida

Vårens Moderna & Nutida auktion var en av de främsta på mycket länge, och slutpriset överträffade marknadens högt satta förväntningar. Totalt såldes modern konst och konsthantverk för över 40 miljoner, med intressenter från 21 länder. Detta är en tydlig indikation på att den svenska auktionsmarknaden för konst, design och antikviteter är fortsatt stark, trots en oro på de finansiella marknaderna, sammanfattar Victoria Svederberg, chefsintendent konstavdelningen.

Auktionssäsongens mest uppmärksammade konstverk är tveklöst Gösta Adrian-Nilssons mästerverk Den vita och den blå matrosen, utförd 1914/15 (utrop 5.000.000 – 6.000.000 kr). Efter en intensiv budgivning stannade klubban på 6.850.000 kr, vilket är en av de högsta noteringarna på en GAN-målning på auktion. Den internationella avdelningens clou var Abdullah Fiskaren av Marc Chagall, som klubbades för 3.900.000 kr efter stort internationellt intresse.

Tack vare duktiga gallerister är Sverige rikt på internationell modern grafik, vilket ofta avspeglar sig i auktionsutbudet. Stockholms Auktionsverk hade en bred och högkvalitativ avdelning med verk av bl.a. Pablo Picasso, Joan Miró, Christo & Jeanne-Claude, och Salvador Dalí. Huvudattraktionen var Keith Harings Untitled (Plate #3) ur Fertility suite, som klubbades för 545.000 kr, vilket är ett nytt internationellt auktionsrekord för detta blad.

Genom Auctionets plattform, med över 1 miljon besökare varje månad, når Stockholms Auktionsverk idag betydligt fler internationella kunder, vilket också ses i auktionsresultaten, såsom försäljningen av den engelske skulptören Denis Mitchells bronsskulptur Carnellow som klubbades för 410.000 kr (utrop 175.000 – 200.000 kr). Med Stockholms största och mest eleganta lokaler och ett stort internationellt nätverk har Stockholms Auktionsverk återigen blivit den naturliga platsen att sälja den bästa svenska och internationella konsten.

Modernt konsthantverk är fortfarande hett på auktionsmarknaden. De stora formgivarna sålde till höga priser, nämnas kan auktionens första nummer ett soffbord av Josef Frank från 1960/70-tal med rund skiva med dekor av kartmotiv. Utropet på 50.000 passerade snabbt och klubban föll på 120.000 (exkl. provision). Axel Einar Hjorths furumöbler är fortfarande populära och såldes till höga priser, auktionens två biblioteksbord modell ”Utö” såldes för 350.000 respektive 310.000 kr. I modell ”Lovö” så klubbades skåpet för 200.000 kr medan de två stolarna slutade på 230.000.

Angelo Lelli’s lampa ”Vela” vad det många som ville bjuda på – slutpriset blev 120.000 kr mot utropet på 40.000 kr. Dansk design med alla de stora namnen som Wegner, Jacobsen och Kjaerholm betalades det bra för. Exempel är PK-31 denna soffa i svart läder av Kjaerholm som klubbades för 70.000 kr samt Jacobsens stolar ”Liljan” där 12 stolar slutade på 90.000 kr. Gjutjärn från Näfveqvarns bruk är också populärt, Folke Bensows ”Taburett nr 1” klubbades för 190.000 kr.

En riktig slamkrypare var Mats Theselius vikskärm i aluminium ”Rörligt objekt” från Källemo som rönte stort intresse och slutade på 100.000 kr.

Mattavdelningen var inte stor men frambringade engagemang från budgivarna. Mattorna från Märta Måås Fjetterström är alltid populära: exempel Barbro Nilssons ”Snäckorna” som klubbades för 70.000 kr och ”Falurutan grön” för 80.000. Sigvard Bernadottes matta ”Vitsipporna” för Nils Nessim klubbades efter en lång budgivning på 100.000 kr. Det höga slutpriset mot utropet 20.000 kr kan ha med att göra att det är prinsen själv som har ägt denna egendesignade matta.

Wiwen Nilsson och George Jensen går alltid bra på auktionerna, och dagens auktion visade att både corpusarbeten och smycken betalades bra. Wiwens collier i guld med en carbochonslipad månsten tillverkad i Lund 1939 föll klubban på 90.000 kr. Även Rosa Taikons smycken gick i väg till rekordhöga priser. Det är ovanligt att se hennes arbeten på auktioner och därför var vi extra glada att få sälja flera smycken av henne.

Dagen avslutades med glas och keramik, här gick både svenska och internationella pjäser till höga priser. Edvin Öhrströms Orrefors vas från 1951 med dekor av flickansikten och växter klubbades för 80.000 kr. Wilhelms Kåges Farstagods från Gustavsberg bytte ägare till höga summor, dessa kraftfulla pjäser med härliga glasyrer steg snabbt i pris. En urna med lock klubbades för 80.000 kr medan en ”Spirea” steg till 65.000 kr. Stig Lindbergs ovanliga skulptur i form av ett hjorthuvud tillverkad på 1940-talet delvis glaserad slutade på 85.000 kr medan hans vas med dekor av ristade ansikten och turkos glasyr klubbades för 65.000 kr. Axel Saltos vackra vas från Royal Copenhagen klubbades till utlandet för 150.000 kr. Birger Kaipiainens vackra väggfat med dekor av små kulor klubbades för 125.000 respektive 106.000 kr.

För mer information och inlämning inför kommande auktioner - vänligen kontakta:

Ulrika Ruding

Chefsintendent konsthantverksavdelningen - Specialist moderna möbler, keramik och glas.

+46 (0)8-453 67 57ulrika.ruding@auktionsverket.com

Stockholm

Victoria Svederberg

Chef konstavdelningen - Specialist modern konst

+46 (0)8 453 67 56victoria.svederberg@auktionsverket.com

Stockholm

Joakim Geiger

Specialist - Fotografi, modern, nutida och klassisk konst - Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

+46 704 67 09 90joakim.geiger@auktionsverket.com

Stockholm

Anna Wehtje

Anna Wehtje

Specialist - Silver & Preciosa

+46 (0)8-453 67 85anna.wehtje@auktionsverket.com

Stockholm

Sandra Johansson

Specialist Smycken - Gemmolog FGA. Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

+46 (0)8-453 67 24sandra.johansson@auktionsverket.com

Stockholm

Johanna Lindholm Malm

Specialist, svensk och internationell samtidskonst

+46(0)733-40 67 65johanna.malm@auktionsverket.com

Stockholm

Lisa Mejeritcher

Assistent - Modern och nutida konst

+46 (0)733-40 67 60lisa.mejeritcher@auktionsverket.com

Stockholm

Tillbaka till nyheter