Sälj tillsammans med oss – vi söker design från Firma Svenskt Tenn

Nu pågår inlämning till vårens stora temaauktion Firma Svenskt Tenn.

Våra kunder efterfrågar särskilt möbler och design från våra mest älskade formgivare såsom Josef Frank, Estrid Ericson, Anna Petrus, Nils Fougstedt och Björn Trägårdh.

Sista inlämning: 2 mars. Onlineauktion 16–25 mars.
Varmt välkommen till världens äldsta auktionshus. Vi ser fram emot att träffa dig!

Kontakta oss för inlämning, värdering och rådgivning.

Fredrik Anthony

Värderare – Nutida konst och skulptur

+46 (0)8-453 67 45fredrik.anthony@auktionsverket.com

Magasin 5, Stockholm


Christofer Wikner

Värderare

+ 46 (0)8-68 69 884christofer.wikner@auktionsverket.com

Globen, Stockholm


Erik Bilén

Platschef – Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

+46 (0)720-83 85 09erik.bilen@auktionsverket.com

Göteborg


Astrid-Louise Lidforsen

Platschef, värderingsman

+46 (0)704 38 46 15astrid-louise.lidforsen@auktionsverket.com

Malmö


Charlotta Andersen

Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

+ 46 (0) 733 40 06 63charlotta.andersen@auktionsverket.com

Helsingborg, Malmö


Dan von Koskull

Platschef Helsingfors. Specialist – Finländsk design & konsthantverk

+358 (0)40-527 0119dan.vonkoskull@auktionsverket.com

Helsingfors


Weronika Chmielewska, M. A.

Värderare – Moderna möbler & design

+49 (0)40 1888 290weronika@auktionsverk.com

Hamburg


Carolin Loosen M.A.

Värderare – Möbler och design

+49 (0) 151 2317 4489carolin@auktionsverk.com

Köln


Steven Madynski

Specialist – Modern Design

steven.madynski@stockholmsauktionsverk.de

Neuss/Düsseldorf



Här några resultat från vår senaste säsong:

Du kan också få hjälp med en online-värdering här:

Tack! Vi återkommer inom kort.