Sälj tillsammans med oss – vi söker keramik

Nu pågår inlämning till vårens stora temaauktion Älskad Keramik och vi söker föremål av våra mest omtyckta formgivare.

Våra kunder efterfrågar särskilt keramik från: Stig Lindberg, Lisa Larsson, Bernt Friberg, Signe Persson Melin, Gustavsberg, Rörstrand, Axel Salto, Birger Kaipiainen, Carl-Harry Stålhane, Tyra Lundgren, Bengt Berglund, Sven Wejsfelt, Ingrid Atterberg, Anders&Bess Wissler, Alf Wallander, Hertha Hillfon, Ewald Dahlskog, Ulla och Gustav Kraitz, Michael Schilkin, Rut Bryk, Åke Holm, Mari Simmulson, Hans Hedberg, Wilhelm Kåge, Gunnar Nylund, m.fl.

Sista inlämning: 3 april. Auktion 17–26 april.
Varmt välkommen till världens äldsta auktionshus. Vi ser fram emot att träffa dig!

Kontakta oss för inlämning, värdering och rådgivning.

Charlotta Andersen

Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

+ 46 (0) 733 40 06 63charlotta.andersen@auktionsverket.com

Helsingborg, Malmö


Astrid-Louise Lidforsen

Platschef, värderingsman

+46 (0)704 38 46 15astrid-louise.lidforsen@auktionsverket.com

Malmö


Fredrik Anthony

Värderare – Nutida konst och skulptur

+46 (0)8-453 67 45fredrik.anthony@auktionsverket.com

Magasin 5, Stockholm


Christofer Wikner

Värderare

+ 46 (0)8-68 69 884christofer.wikner@auktionsverket.com

Globen, Stockholm


Erik Bilén

Platschef – Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

+46 (0)720-83 85 09erik.bilen@auktionsverket.com

Göteborg


Dan von Koskull

Platschef Helsingfors. Specialist – Finländsk design & konsthantverk

+358 (0)40-527 0119dan.vonkoskull@auktionsverket.com

Helsingfors


Weronika Chmielewska, M. A.

Värderare – Moderna möbler & design

+49 (0)40 1888 290weronika@auktionsverk.com

Hamburg


Carolin Loosen M.A.

Värderare – Möbler och design

+49 (0) 151 2317 4489carolin@auktionsverk.com

Köln


Steven Madynski

Specialist – Modern Design

steven.madynski@stockholmsauktionsverk.de

Neuss/Düsseldorf



Här några resultat från vår senaste säsong:

Du kan också få hjälp med en online-värdering här:

Tack! Vi återkommer inom kort.