Våra specialister


Våra Fine Art specialister på Nybrogatan 32 i Stockholm

Chefsintendent konsthantverksavdelningen - Specialist moderna möbler, keramik och glas.

Ulrika Ruding

+46 (0)8-453 67 57ulrika.ruding@auktionsverket.com

Chef konstavdelningen - Specialist modern konst

Victoria Svederberg

+46 (0)8 453 67 56victoria.svederberg@auktionsverket.com

Specialist, svensk och internationell samtidskonst

Johanna Lindholm Malm

+46(0)733-40 67 65johanna.malm@auktionsverket.com

Specialist - Fotografi, modern, nutida och klassisk konst - Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Joakim Geiger

+46 704 67 09 90joakim.geiger@auktionsverket.com

Specialist - Antika möbler och konsthantverk

Markus Anderzon

+46 (0)8-453 67 48markus.anderzon@auktionsverket.com

Specialist - Antika möbler och konsthantverk

Bertil Carlsson

+46 (0)8-453 67 37bertil.carlsson@auktionsverket.com

Specialist - Äldre måleri, Old Masters, orientaliska mattor och äldre textilier

Ulrica Tillander

+46 (0)8-453 67 29ulrica.tillander@auktionsverket.com

Specialist - Asiatisk konst och konsthantverk samt äldre europeisk keramik

Elisabet Fellbom

+46 (0)8-453 67 32elisabet.fellbom@auktionsverket.com

Specialist – Klassisk konst

Cecilia Berggren

+46 (0)8-453 67 61cecilia.berggren@auktionsverket.com

Anna Wehtje

Specialist - Silver & Preciosa

Anna Wehtje

+46 (0)8-453 67 85anna.wehtje@auktionsverket.com

Chef Intag och hemvärderingar - Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Anna Sievert

+46 (0)8 - 453 67 16anna.sievert@auktionsverket.com

Värderare – Specialist

Henrik Birkeland Åberg

+46 (0)733 40 67 64henrik.birkeland.aberg@auktionsverket.com


Våra Fine Art specialister i Helsingfors, Finland

Platschef Helsingfors. Specialist - Finländsk design & konsthantverk

Dan von Koskull

+358 (0)40-527 0119dan.vonkoskull@auktionsverket.com

Specialist - Måleri & skulptur

Helena Laakso

+358 (0)50-518 0616helena.laakso@auktionsverket.com

Specialist - gemmolog

Nina Oker-Blom

+358-407347838nina.oker-blom@auktionsverket.com


Våra experter på Magasin 5, Stockholm

Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Margareta Lundström

+46 (0)8-453 67 23margareta.lundstrom@auktionsverket.com

Värderingsman - Specialist Vapen

Peter Willes

+46 (0)8-453 67 44peter.willes@auktionsverket.com

Specialist Smycken - Gemmolog FGA. Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Sandra Johansson

+46 (0)8-453 67 24sandra.johansson@auktionsverket.com

Värderare - Specialist Klockor

Albin Petersén

073–677 70 94albin.petersen@auktionsverket.com

Värderare - Vapen, technica, textilier

Anna Martín-Bergman

+46 (0)8-453 67 25anna.martin.bergman@auktionsverket.com

Värderare - Vintage Fashion

Annabel Jansson Toor

+46 (0)8-453 67 69annabel.toor@auktionsverket.com

Specialist - Böcker, kartor & handskrifter

Bertil Landström

+46 (0)8-453 67 91bertil.landstrom@auktionsverket.com

Chefsintendent - Böcker, kartor & handskrifter

Katharina Fahlstedt

+46 (0)8-453 67 49katharina.fahlstedt@auktionsverket.com

Värderare - Asiatisk keramik

Douglas Milling

+46 (0)8-453 67 41douglas.milling@auktionsverket.com

Värderare - Nutida konst och skulptur

Fredrik Anthony

+46 (0)8-453 67 45fredrik.anthony@auktionsverket.com

Värderare - Specialist smycken

Maria Björkman

+46 (0)8-453 67 40maria.bjorkman@auktionsverket.com

Värderare - Äldre silver

Michael Andrén

+46 (0)8-453 67 27michael.andren@auktionsverket.com

Värderare - Leksaker

Per Björklund

+46 (0)8-453 67 26per.bjorklund@auktionsverket.com

Värderare - Allmoge

Louise Kagger

+46 (0)8-453 67 15louise.kagger@auktionsverket.com


Våra experter på Slakthusgatan 22 vid Globen

Specialist: Arkeologiska föremål från Medelhavet och övriga Europa. Bergarter, mineraler, fossiler. Liturgiska föremål.

Anders Svensson

+46 (0)8-686 98 89anders.svensson@auktionsverket.com


Våra experter i Göteborg

Platschef – Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Erik Bilén

+46 (0)720-83 85 09.erik.bilen@auktionsverket.com

Värderare – Specialist smycken - Gemmolog BA GIA GG AJP Väderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Sara Berglund

+46 (0)733-40 67 11sara.berglund@auktionsverket.com


Våra experter i Malmö

Chefsintendent Skåne - av Sveriges Handelskammare förordnad besiktningsman

Peter Andrén

+46 (0)76-720 63 25peter.andren@auktionsverket.com

Värderare

Helene af Geijersstam Ottow

+46 (0)40-694 98 21helene.afg.ottow@auktionsverket.com

Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Charlotta Andersen

+ 46 (0) 733 40 06 63charlotta.andersen@auktionsverket.com

Värderare, Gemmolog GIA

Anna W. Behrendtzen

+46 (0)40-694 98 21anna.behrendtzen@auktionsverket.com

Värderare - Klockor

Per Ekelund

+46 (0)73-597 22 92info@auktionsverket.com


Våra experter i Helsingborg

Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Charlotta Andersen

+ 46 (0) 733 40 06 63charlotta.andersen@auktionsverket.com


Våra experter i Hamburg, Tyskland

Platschef, specialist - Konst och grafik

Beate Rhenisch, M. A.

+49 (0)40 1888 290beate@auktionsverk.com

Specialist - Antikviteter

Birthe Dahms, M. A.

+49 (0)40 1888 290birthe@auktionsverk.com

Värderare - Moderna möbler & design

Weronika Chmielewska, M. A.

+49 (0)40 1888 290weronika@auktionsverk.com

Värderare - Orientaliskt hantverk och etnografica

Tianyi Fan, B. A.

+49 (0)40 1888 290fan@auktionsverk.com

Gemmolog, F.G.G. och F.E.E.G - Smycken och klockor

Saad Farooq

+49 (0)40 1888 290saad@auktionsverk.com

Värderare - Nutida konst (placering, Berlin)

Sophie Spettel, M. A.

+49 (0)40 1888 290sophie@auktionsverk.com


Våra experter i Neuss/Düsseldorf, Tyskland

Platschef - Generalist

Zoran Kujundzic

+49 (0)211 3023 470zoran.kujundzic@stockholmsauktionsverk.de

Värderare - Guld, diamanter, klockor och smycken

Marco Dierich

+49 (0)211 3023 470marco.dierich@stockholmsauktionsverk.de


Våra experter i Köln, Tyskland

Värderare - Smycken

Tatjana Neufeld

+49 (0) 151 2317 4489tatjana@auktionsverk.com

Platschef

Rebecca Lesny M.A.

+49 (0) 151 2317 4489rebecca@auktionsverk.com