Våra experter


Våra Fine Art specialister på Nybrogatan 32 i Stockholm

VD - Chief Executive Officer

Li Pamp


li.pamp@auktionsverket.se

Chefsintendent konsthantverk

Ulrika Ruding

+46 (0)8-453 67 57
ulrika.ruding@auktionsverket.se

Chefsintendent konstavdelningen

Victoria Svederberg

+46 (0)8 453 67 56
victoria.svederberg@auktionsverket.se

Specialist - Klassisk och modern konst, skulptur

Pierre Olbers St Bellies

+46 (0)8-453 67 61
pierre.olbers@auktionsverket.se

Specialist - Fotografi, klassisk, modern och nutida konst

Joakim Geiger

+46 704 67 09 90
joakim.geiger@auktionsverket.se

Specialist - Modern design och konsthantverk

Andreas Knutsson

+46 (0)8 453 67 59
andreas.knutsson@auktionsverket.se

Specialist - Antika möbler och konsthantverk

Markus Anderzon

+46 (0)8-453 67 48
markus.anderzon@auktionsverket.se

Specialist - Antika möbler och konsthantverk

Bertil Carlsson

+46 (0)8-453 67 37
bertil.carlsson@auktionsverket.se

Specialist - Silver

Tomas Persson

+46 (0)8-453 67 60
tomas.persson@auktionsverket.se

Specialist - Äldre måleri, Old Masters, orientaliska mattor och äldre textilier

Ulrica Tillander

+46 (0)8-453 67 29
ulrica.tillander@auktionsverket.se

Specialist - Asiatisk konst och konsthantverk samt äldre europeisk keramik

Elisabet Fellbom

+46 (0)8-453 67 32
elisabet.fellbom@auktionsverket.se

Anna Wehtje

Specialist - Silver

Anna Wehtje

+46 (0)8-453 67 85
anna.wehtje@auktionsverket.se

Chef Intag och hemvärderingar - Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Anna Sievert

+46 (0)8 - 453 67 16
anna.sievert@auktionsverket.se


Våra Fine Art specialister i Helsingfors, Finland

Platschef. Specialist - Design & konsthantverk

Dan von Koskull

+358 (0)40-527 0119
dan.vonkoskull@auktionsverket.com

Specialist - Måleri & skulptur

Helena Laakso

+358 (0)50-518 0616
helena.laakso@auktionsverket.com

Specialist - gemmolog

Nina Oker-Blom

+358-407347838
nina.oker-blom@auktionsverket.com


Våra experter på Magasin 5, Stockholm

Värderingsman

Malin Rebessi

+46 (0)8-453 67 36
malin.rebessi@auktionsverket.se

Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Margareta Lundström

+46 (0)8-453 67 23
margareta.lundstrom@auktionsverket.se

Värderingsman

Peter Willes

+46 (0)8-453 67 44
peter.willes@auktionsverket.se

Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar - Gemmolog FGA

Sandra Johansson

+46 (0)8-453 67 24
sandra.johansson@auktionsverket.se

Valuation expert - Watches

Albin Petersén

+46 (0)8-453 67 13
albin.petersen@auktionsverket.se

Värderare - Vapen, technica, textilier

Anna Martín-Bergman

+46 (0)8-453 67 25
anna.martin.bergman@auktionsverket.se

Värderare - Vintage Fashion. Föräldraledig

Annabel Toor

+46 (0)8-453 67 00
annabel.toor@auktionsverket.se

Specialist - Böcker, kartor & handskrifter

Bertil Landström

+46 (0)8-453 67 91
bertil.landstrom@auktionsverket.se

Specialist - Böcker, kartor & handskrifter

Katharina Fahlstedt

+46 (0)8-453 67 49
katharina.fahlstedt@auktionsverket.se

Värderare - Orientalisk keramik

Douglas Milling

+46 (0)8-453 67 41
douglas.milling@auktionsverket.se

Värderare - Nutida konst och skulptur

Fredrik Anthony

+46 (0)8-453 67 45
fredrik.anthony@auktionsverket.se

Värderare - Smycken

Maria Björkman

+46 (0)8-453 67 40
maria.bjorkman@auktionsverket.se

Värderare - Äldre silver

Michael Andrén

+46 (0)8-453 67 27
michael.andren@auktionsverket.se

Värderare - Leksaker

Per Björklund

+46 (0)8-453 67 26
per.bjorklund@auktionsverket.se

Värderare - Allmoge

Louise Kagger

+46 (0)8-453 67 15
louise.kagger@auktionsverket.se


Våra experter på Slakthusgatan 22 vid Globen

Platschef

Hanna Hellberg

+46 (0)76-721 0 347
hanna.hellberg@auktionsverket.se

Värderingsman

Tobias Lingblom

+46 (0)739 88 93 37
tobias.lingblom@auktionsverket.se

Värderingsman

Leo Challis

+46 (0)73 610 74 94
leo.challis@auktionsverket.se

Värderare - Äldre sakral konst och konsthantverk. Medelhavskulturerna

Anders Svensson

+46 (0)8-686 98 89
anders.svensson@auktionsverket.se

Värderare

Emily Stammers

+46 (0) 8 686 9893
emily.stammers@auktionsverket.se

Värderare

Christofer Wikner

+ 46 (0)8-68 69 884
christofer.wikner@auktionsverket.se

Värderingsman

Monika Dygve

+46 (0)8-453 67 21
monika.dygve@auktionsverket.se

Värderare

Gustav Mårtensson

+46 (0)8-686 98 80
gutav.martensson@auktionsverket.se

Värderare

Johan Davidsson

+46 (0)8-686 98 80
johan.davidsson@auktionsverket.se

Värderare

Kristina Harbo

+46 (0)8-686 98 80
kristina.harbo@auktionsverket.se


Våra experter i Göteborg

Värderare

Emma Svahn

+46 (0)31-20 61 10
emma.svahn@auktionsverket.se

Värderare

Emmelie Skogman

+46 (0)31 20 61 10
emmelie.skogman@auktionsverket.se


Våra experter i Malmö

Platschef

Astrid-Louise Lidforsen

+46 (0)704 38 46 15
astrid-louise.lidforsen@auktionsverket.se

Värderare

Helene af Geijersstam Ottow

+46 (0)40-694 98 21
helene.afg.ottow@auktionsverket.se

Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Charlotta Andersen

+ 46 (0) 733 40 06 63
charlotta.andersen@auktionsverket.se


Våra experter i Helsingborg

Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Charlotta Andersen

+ 46 (0) 733 40 06 63
charlotta.andersen@auktionsverket.se

Värderare

Staffan Milsten

+46 (0)42 24 43 44
staffan.milsten@auktionsverket.se

Värderare

Thomas Troedsson

+46 (0)42 32 93 25
thomas.troedsson@auktionsverket.se

Värderare

Helena Troedson

+46 (0)42 24 43 44
helena.troedson@auktionsverket.se


Våra experter i Hamburg, Tyskland

Platschef, specialist - Konst och grafik

Beate Rhenisch, M. A.

+49 (0)40 1888 290
beate@auktionsverk.com

Specialist - Antikviteter

Birthe Dahms, M. A.

+49 (0)40 1888 290
birthe@auktionsverk.com

Värderare - Moderna möbler & design

Weronika Chmielewska, M. A.

+49 (0)40 1888 290
weronika@auktionsverk.com

Värderare - Orientaliskt hantverk och etnografica

Tianyi Fan, B. A.

+49 (0)40 1888 290
fan@auktionsverk.com

Gemmolog, F.G.G. och F.E.E.G - Smycken och klockor

Saad Farooq

+49 (0)40 1888 290
saad@auktionsverk.com

Värderare - Nutida konst (placering, Berlin)

Sophie Spettel, M. A.

+49 (0)40 1888 290
sophie@auktionsverk.com


Våra experter i Neuss/Düsseldorf, Tyskland

Platschef - Generalist

Zoran Kujundzic

+49 (0)211 3023 470
zoran.kujundzic@stockholmsauktionsverk.de

Värderare - Moderna möbler, belysning och design

Henner Paul Hink

+49 (0)211 3023 470
henner.paul.hink@stockholmsauktionsverk.de

Värderare - Guld, diamanter, klockor och smycken

Marco Dierich

+49 (0)211 3023 470
marco.dierich@stockholmsauktionsverk.de


Våra experter i Köln, Tyskland

Platschef

Peter von Boeselager

+49(0) 1714 76 48 83
peter@auktionsverk.com

Värderare - konst

Katharina Rosinski

+49 (0)221 254 548
katharina@auktionsverk.com

Värderare - Möbler och design

Björn Kranz

+49 (0)221 254 548
bjorn@auktionsverk.com

Värderare - Smycken

Tatjana Neufeld

+49 (0)221 254 548
tatjana@auktionsverk.com

Värderare - Konst och design (Ekonomi)

Rebecca Lesny M.A.

+49 (0)221 254 548
rebecca@auktionsverk.com

Värderare - Möbler och design

Jorn Brookhuis

+49 (0)221 254 548
jorn@auktionsverk.com