Tisdag 24 september

Värderingsdag för asiatisk konst och konsthantverk

Marknaden för asiatiska föremål, i synnerhet kinesisk konst samt konsthantverk, är mycket stark. Våra köpstarka internationella kunder söker bl.a. porslin av hög kvalitet, gärna med periodmärken. Eftertraktat är också objekt i brons, jade, glas, lack och emaljarbeten, rullmålningar, möbler och buddhor.

Trots att Sverige är en förhållandevis liten nation så gömmer landet ett mycket stort antal intressanta kinesiska föremål. Redan under 1700-talet importerade Svenska Ostindiska Kompaniet omkring 50 miljoner porslinsföremål. Vid sekelskiftet 1900 och framåt var många ingenjörer, upptäcktsresande, forskare, samlare, diplomater och missionärer verksamma i regionen. De förde ofta med sig små och stora samlingar med konsthantverk och konst tillbaka till Sverige. Vid samma tid blev trendigt att samla och inreda med kinesiska samt japanska objekt. “Kinaklubben” bildades i slutet av 1920-talet, i kretsen kring den svenska kronprinsen, senare kung Gustaf VI Adolf. Medlemmarna var mycket kunniga och skapade fantastiska samlingar som vi idag återfinner på Östasiatiska Museet men också i privata hem. Föremål med proveniens från denna grupp, exempelvis Kempe, Palmgren, Karlbeck, Hultmark och “Kina-Gunnar”, är enormt eftertraktade på våra auktioner och når ofta upp till enastående slutpriser.

Det finns även möjlighet att boka tid för hemvärdering av dina asiatiska föremål – kontakta oss så hjälper vi dig till en lyckad försäljning.

Tid och plats:

Tisdag 24 september
Drop in kl 13 – 18
Nybrogatan 32, Stockholm

Välkommen till norra Europas största och världens äldsta auktionshus!

Höjdpunkter – asiatika

Du kan också få hjälp med en online-värdering här:

Tack! Vi återkommer med en värdering inom kort.

Läs våra senaste nyheter

2024-09-12

Stort intresse för naturskildringar och kvinnliga signaturer under höstens första slagauktion

Höstsäsongen första slagauktion – Lilla Kvalitén – lockade många nyfikna besökare till auktionssalen på Nybrogatan 32, där en välkurerad katalog av spännande föremål från olika epoker och stilar presenterades. En...

2024-09-02

The Avicii Collection – A charity auction

Stockholms Auktionsverk publicerar The Avicii Collection – A charity auction  På fredag, den 6 september kl. 06:00, publiceras The Avicii Collection – A charity auction i sin helhet på  stockholmsauktionsverk.com....

2024-08-19

Stockholms Auktionsverk_Tim Avicii Bergling_Photo Mark Seliger