Inlämning pågår

Vi söker modern armatur från belysningens guldålder.

Inlämning pågår till höstens auktioner och vi söker belysning av formgivare såsom Harald Notini, Erik Tidstrand, Bertil Brisborg, Carl Axel Acking, Josef Frank, Paavo Tynell, Tapio Wirkkala och Louis Poulsen med flera.

Dessa formgivare var banbrytande inom svensk och internationell belysningsdesign och spelade en avgörande roll i att introducera nya estetiska och tekniska innovationer under 1900-talet. Harald Notini och Erik Tidstrand var ledande i att utveckla funktionella och stilrena armaturer för svenska hem, medan Bertil Brisborg och Carl Axel Acking bidrog med sina unika tolkningar av både offentliga och privata miljöer. Josef Frank introducerade en elegant och tidlös design med sina ljuskronor och lampor, medan Paavo Tynell och Tapio Wirkkala från Finland inspirerade med sina mjuka former och innovativa materialval. Louis Poulsen blev synonym med högkvalitativ belysningsdesign som kombinerar funktionalitet och skönhet. Tillsammans formade de en ny era inom belysning och design.

Som världens äldsta och Sveriges största auktionshus är vi stolta över att erbjuda en plattform där kvalitet, historia och design möts. Våra erfarna specialister, med djupgående kunskaper inom belysning och design, står redo att hjälpa dig med en professionell och personlig värdering av dina objekt. Vår expertis har en lång tradition, och vi förmedlar samlarobjekt av högsta kvalitet.

Vi finns tillgängliga på våra kontor i Stockholm, Göteborg, Malmö och Helsingborg. Du är varmt välkommen att besöka oss för en kostnadsfri värdering, eller enkelt fylla i vårt digitala värderingsformulär online och få återkoppling via e-post.

Höjdpunkter

Du kan också få hjälp med en online-värdering här:

Tack! Vi återkommer med en värdering inom kort.

Läs våra senaste nyheter

2024-10-09

Stockholms Auktionsverk presenterar Tom Krestesen – ett konstnärskap

Nu publiceras temaauktionen Tom Krestesen – ett konstnärskap på Stockholms Auktionsverk, auktionen består av ett exklusivt urval om 25 verk. Konstnären Tom Krestesen föddes i Kolding, Danmark, 1927 och kom till Sverige...

2024-10-02

The Avicii Collection klubbades för över 7,7 miljoner

Klockan 15:00 lokal tid ringdes The Avicii Collection – A charity auction in på Stockholms Auktionsverk, inför en fullsatt auktionssal. Auktionskatalogen bestod av totalt 267 nummer, med alltifrån sneakers och kläder till...

2024-09-24

Nu öppnar visningen för The Avicii Collection – A charity auction

I dag, den 24 september, öppnar visningen för The Avicii Collection – A charity auction på Nybrogatan 32 i Stockholm. Välgörenhetsauktionen innefattar 267 av Tim “Avicii” Berglings personliga föremål som säljs till...