Vi söker modern design – inlämning pågår!

Nu pågår inlämning till höstens Moderna & Nutida auktion. Vi söker design av 1900-talets kända och älskade formgivare.

Att sälja föremål utöver det vanliga kräver specialister med fingertoppskänsla, expertis och ett gediget nätverk. Dessa specialister hittar du här och vi finns redo för att hjälpa dig till en lyckad försäljning. Varmt välkommen att kontakta oss för inlämning och fri värdering! Våra kunder söker särskilt:

Möbler och konsthantverk
Axel Einar Hjorth, Josef Frank, Estrid Ericson, Folke Bensow, Anna Petrus, Bruno Mathsson, föremål från Näfveqvarns bruk, möbler och föremål från 1930-40-talet i ”Swedish Modern”, Alvar Aalto, Georg Jensen, Otto Schulz, Finn Juhl, Hans J Wegner, Börge Mogensen, Arne Vodder, Kaare Klint, Philip Arctander, Koloman Moser, Josef Hoffman, Gio Ponti, Le Corbusier, Piero Fornasetti, Jonas Bohlin, Mats Theselius, Memphisgruppen med flera.

Glas
Karl Lindeberg, Alf Wallander, Emile Gallé, Simon Gate, Edward Hald, Edvin Öhrström, Vicke Lindstrand, Sven Palmqvist, Ingeborg Lundin, Gunnar Cyrén, Eva Englund, Bertil Vallien, Ulrica Hydman-Vallien, Kjell Engman, Bengt Edenfalk, glas från firma Venini, Alessandro Pianon med flera.

Keramik
Hans Hedberg, Axel Salto, Berndt Friberg, Wilhelm Kåge, Gunnar Nylund, Carl-Harry Stålhane, Birger Kaipiainen, Rut Bryk, Michael Schilkin, Toini Muona, Alvar Aalto, Pablo Picasso med flera.

Mattor
Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Agda Österberg, Judith Johansson med flera.

Välkommen att kontakta oss för en kostnadsfri värdering:

Ulrika Ruding

Chefsintendent konsthantverksavdelningen - Specialist moderna möbler, keramik och glas.

+46 (0)8-453 67 57ulrika.ruding@auktionsverket.com

Stockholm

Här är några exempel från tidigare auktioner: